LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Rezultati istraživanja

Pomaže li vam alkohol da bolje govorite strani jezik?

Skupini od 15 Nijemaca, koji su prije toga duže vrijeme učili nizozemski, ponuđeno je da piju votku s Bitter lemonom ili vodu. Nakon toga trebali su komunicirati na nizozemskom, dok ih je dvoje izvornih govornika slušalo i pritom ocjenjivalo izgovor, gramatiku, vokabular i argumente.

Skupini od 15 Nijemaca, koji su prije toga duže vrijeme učili nizozemski, ponuđeno je da piju votku s Bitter lemonom ili vodu. Nakon toga trebali su komunicirati na nizozemskom, dok ih je dvoje izvornih govornika slušalo i pritom ocjenjivalo izgovor, gramatiku, vokabular i argumente.

Volite strane jezike, ali koliko god učili i trudili se, kad trebate progovoriti uhvati vas trema i jednostavno ne pokažete najbolje od sebe? Isto tako volite s vremena na vrijeme nazdraviti s društvom?

Rezultati novog istraživanja pokazuju da osobe koje popiju malo prije razgovora govore bolje na stranom jeziku od onih trijeznih – tako barem tvrdi Fritz Renner i njegov tim sa Sveučilišta u Maastrichtu koji je proveo istraživanje. S druge strane, psiholog Hans Rutger Bosker nije sudjelovao u istraživanju i, štoviše, sumnja u njegovu ispravnost.

 

Novi trendovi u vezama: parovi koriste ChatGPT kako bi pobijedili u svađama


IZVOR: Imgur

Grupi od 15 Nijemaca, koji su prije toga duže vrijeme učili nizozemski, ponuđeno je da piju votku s Bitter lemonom ili vodu. Nakon toga trebali su komunicirati na nizozemskom dok ih je dvoje izvornih govornika slušalo i pritom ocjenjivalo izgovor, gramatiku, vokabular i argumente. Napominjemo da je grupi koja je pila alkohol izmjereno u prosjeku 0,4 promila alkohola u krvi - samo da usporedimo sa zakonom naše države, prema kojem je najviša dopuštena količina alkohola u krvi vozača 0,5 promila.

Rezultati istraživanja bili su iznenađujući. Naime, Nizozemci su rekli da je izgovor skupine koja je pila alkohol bio bolji od skupine koja je pila samo vodu. No, Max Planck, sa Instituta za psiholingvistiku u Nijmengu, pronašao je dvije slabosti ovog istraživanja:

Pridruži se Arriva timu kao Student Ambasador uz fleksibilno radno vrijeme i brojne atraktivne pogodnosti!


  • Tvrdnje istraživača temelje se na procjeni dvaju izvornih govornika nizozemskog jezika, a ne na objektivnim kriterijima
  • Može se pretpostaviti da se u skupini osoba koje su pile alkohol nalaze osobe koje općenito govore bolje od osoba iz druge skupine

Da bi se ove tvrdnje uistinu potvrdile, potrebno je, dakle, izabrati veću skupinu ispitanika i ocjenjivača koji bi prema točno utvrđenim kriterijima ocjenjivali izgovor. Istraživači tvrde da alkohol rješava i strah od govorenja, što bi značilo da bi ispitanci trebali imati veći vokabular i biti gramatički točniji što u ovom istraživanju nije potvrđeno.

Iako ono nije provedeno u skladu sa svim kriterijima, sudionici su se barem zabavili. A vi probajte, pa nam javite!
IZVOR: SPIEGEL.DE
FOTO: PINTEREST