Obrazuj se lokalno, proširi horizonte globalno: Studentska razmjena
Biti student je puno više od samo studiranja – taj „posao“ ne traje samo nekoliko mjeseci u godini, to je puno veće razdoblje u našem životu tijekom kojega moramo dobro isplanirati budućnost i izgraditi sebe za ono što slijedi - karijeru.
Biti student je puno više od samo studiranja – taj „posao“ ne traje samo nekoliko mjeseci u godini, to je puno veće razdoblje u našem životu tijekom kojega moramo dobro isplanirati budućnost i izgraditi sebe za ono što slijedi - karijeru.
Biti student je puno više od samo studiranja – taj „posao“ ne traje samo nekoliko mjeseci u godini, to je puno veće razdoblje u našem životu tijekom kojega moramo dobro isplanirati budućnost i izgraditi sebe za ono što slijedi - karijeru.
Osim samog učenja, polaganja ispita i ostalih obveza koje se moraju ispuniti za vrijeme studiranja, sve ostale ponude su individualni izbor.
Od tih ponuda treba istaknuti stručne prakse, a još jedan izbor je i studentska razmjena.
Svi „projekti“ u našem životu počinju prvenstveno idejom, a zatim odlukom.
Nakon toga slijedi prikupljanje informacija, kreiranje plana i sveukupnog menadžmenta, a onda ostvarivanje konkretnih koraka! Tako je i sa studentskom razmjenom.
Prijava za studentsku razmjenu
Postoji nekoliko opcija pri izboru studentskih razmjena. Najpoznatiji je svakako Erasmus, vjerojatno zbog najbolje organizacije i umreženosti, no nadamo se da ću u budućnosti biti i više izbora i mogućnosti. Nakon važne odluke u našim studentskim životima, potrebno je prijaviti se za studentsku razmjenu. Prijave počinju uglavnom pola godine prije semestra koji želimo pohađati u inozemstvu, stoga je vrlo važno pratiti natječaj.
Izbor studija je potpuno individualan, ali je bitno dobro se informirati, usporediti studijske programe i izabrati nekoliko kombinacija. Nakon slanja dokumenata, primit ćete poziv za testiranje – ono obuhvaća testiranje jezika na kojem ćete pohađati inozemni studij te motivacijski razgovor. Prikupljenim bodovima pridodaju se bodovi za prosjek ocjena te se formira konačna lista.
Treba napomenuti da je broj prijava za studentsku razmjenu u Hrvatskoj jedan od najnižih u Europi. Situacija nije bolja ni u ostalim državama regije, tako da je velika vjerojatnost da će svima koji se prijave studentska razmjena biti i odobrena.
Počinju pripreme…
Nakon odobrenja za studentsku razmjenu slijede prijave za studentski dom. Svi koraci su navedeni i opisani veoma jednostavno, na fakultetu postoje osobe koje brinu samo za studente na razmjeni i od kojih se mogu dobiti i sve ostale informacije. Nažalost, potreban je mali „financijski kapital“ jer kauciju za dom treba platiti prije nego što dobijete odobrenu stipendiju.
Stipendije se u prosjeku kreću između 400 do 650 eura mjesečno (ovisi o državi u koju idete te imate li status socijalno-ugrožene osobe). Oko 70 posto stipendije student dobije prije razmjene, a ostalih 30 posto nakon završetka i predaje izvješća. Na dobro ograniziranim fakultetima dodijelit će vam i koordinatora, tzv. buddyja, koji će brinuti o vama za vrijeme cijelog semestra i biti vam na raspolaganju za sva pitanja i nedoumice, a kontaktirat će vas i prije samog dolaska kako bi, iovako, velika promjena prošla što „bezbolnije“.
Nakon što su svi dokumenti potpisani, a karta kupljena, kreće pakiranje. Potrebno je ponijeti sve čime se služite, od kuhinjskog pribora do posteljine – ono što koristite svakodnevno.
Slijećemo…
Nakon dolaska u određeni grad, dočekat će vas vaš koordinator i uputiti na daljnje korake. Prvih dana potrebno je prijaviti mjesto prebivališta (najčešće i to fakulteti obave umjesto vas), a vrlo vjerojatno, postoji organizirani uvodni tjedan gdje možete dobiti dodatne informacije. Tu su i welcome partiji, izleti i druženja gdje ćete upoznati studente iz cijelog svijeta. Valja spomenuti da se konverzacija uglavnom odvija na engleskom jeziku.
Neka studiranje započne
Kad se smjestite, upoznate grad, posjetite sveučilište/kampus, počinju predavanja. Najbolje se odmah, na prvim predavanjima, predstaviti profesoru i provjeriti koje su vaše obaveze. Iskustva studenata pokazuju, ako studirate s ostalim studentima na razmjeni, velika je vjerojatnost da su kriteriji niži i obveze manje, a ako se odlučite studirati s matičnim studentima, razlike nema – obveze su potpuno jednake, to vas može samo natjerati da još više povećate svoje kapacitete i steknete vrlo dobro znanje.
Stoga, ako vas imalo zanima ono što studirate, te ako se rado družite i putujete, studentska razmjena je stvarno dobar korak i za vaše psihičko zdravlje!
Proširit ćete svoje horizonte, promijeniti sredinu, povećati broj internacionalnih prijatelja, susresti se s neuobičajenim stvarima u drugoj kulturi, osloboditi se predrasuda, te na kraju dobiti i hvalevrijednu crticu u vašem životopisu. Ono što je najbitnije, obogatit ćete se u profesionalnom smislu, a zbog toga i studirate, zar ne?