Koliko muka stvara disleksija?
Koliko znate o disleksiji? Koliko muke disleksičari moraju proći prilikom čitanja nekog teksta? Pogledajte u nastavku članka, a na kraju možete na svojoj koži osjetiti kako je imati disleksiju.
Koliko znate o disleksiji? Koliko muke disleksičari moraju proći prilikom čitanja nekog teksta? Pogledajte u nastavku članka, a na kraju možete na svojoj koži osjetiti kako je imati disleksiju.
Daniel Britton, britanski grafički dizajner, pati od disleksije, a kad je to podijelio s kolegama i prijateljima, susreo se sa zbunjenošću, upitnicima, pa čak i izravnim podsmjesima.
Shvatio je da velik broj ljudi još uvijek ne zna što je to disleksija, što ga je motiviralo na to da je prezentira što je jednostavnije moguće. Smatra da su razni materijali koji govore o disleksiji šturi i suhoparni, zbog čega svima želi pokušati približiti muke s kojima se disleksičari svakodnevno suočavaju prilikom čitanja.
Kreirao je poseban font koji je jednostavno nazvao – Disleksija.
Disleksiju je kreirao tako što je uklonio 40 posto linija svih slova fonta Helvetica, čime je prosječnim čitateljima približio napor koji disleksičari moraju proći kako bi pročitali neki tekst.
Nakon što je svoj font pokazao kolegama i prijateljima, dobio je pozitivne komentare, razumijevanje i shvaćanje frustracija s kojima se svakodnevno nosi.
Oduševio je i struku, a trenutno radi i u lokalnom povjerenstvu koje je zaduženo za podizanje svijesti o disleksiji. Nadajmo se da će Daniel i dalje uspješno nastaviti sa svojim radom.
Za više informacija posjetite njegovu mrežnu stranicu.
Vrijedi napomenuti da disleksija nije tako rijetka kako se čini: čak deset posto stanovništva u svijetu pati od disleksije, a jednak je postotak i u Hrvatskoj.
Disleksija je skup poteškoća u učenju, prvenstveno u čitanju i pisanju. Disleksija nije bolest i ona se ne liječi, ali se prikladnim logopedskim terapijama može ublažiti. Nije uvjetovana inteligencijom ni drugim sposobnostima, a nije ni problem ponašanja.
Mnoge poznate osobe patile su ili pate od disleksije – od umjetnika i znanstvenika do pisaca, glumaca i sportaša, što je ujedno i pokazatelj toga da disleksija ne utječe na razvoj inteligencije. Nabrojat ćemo samo neke od njih:
Znanstvenici i istraživači: Albert Einstein, Thomas Edison, Isaac Newton, Alexander Graham Bell, Michael Faraday.
Umjetnici: Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Walt Disney, Auguste Rodin.
Sportaši: Magic Johnson, Muhammada Ali, Greg Lougains, Johnny Herbert, Bruce Jenner.
Glumci: Marlon Brando, Anthony Hopkins, Harrison Ford, Cher, Tom Cruise, Whoopi Goldberg.
Pisci: Agatha Christie, Hans Christian Anderson, Ernest Hemingway, Mark Twain.
Glazbenici: John Lennon, Noel Gallagher, Enrico Caruso, Nigel Kennedy.
Pokušajte pročitati tekst s iduće slike i saznajte koliko će vam oduzeti vremena i truda.
Tekst u punom obliku nalazi se ispod slike.
This typography
is not designed
to recreate what
it would be like to read
if you were dyslexic, it is
designed to simulate the feeling of reading
with dyslexia by
slowing the reading
time of the viewer
down to a speed of
which someone who
has dyslexia would read
dyslexia