FOTO: „Ae”: Studenti pokrenuli rječnik splitskog slenga
Ae je stranica koja služi kao rječnik splitskog slenga. O tome tko je i zašto pokrenuo stranicu te više o humanitarnoj akciji koju provode, pročitajte u intervjuu.
Ae je stranica koja služi kao rječnik splitskog slenga. O tome tko je i zašto pokrenuo stranicu te više o humanitarnoj akciji koju provode, pročitajte u intervjuu.
Ae je stranica koja služi kao rječnik splitskog slenga.
O tome tko je i zašto pokrenuo stranicu te više o humanitarnoj akciji koju provode, pročitajte u intervjuu.
Što je Ae?
U početku se trudiš govoriti što "književnije", ali uvik ti izlete neki izrazi koje niko oko tebe ne razumi. Bičve, mudante, gaće i slični termini ovde su nepoznanica, a o jačim jezičnim vratolomijama poput "ubrat" ili za nekoga reć da ti se "prišteka" da i ne govorin. Nakon nekog vremena shvatio sam da postoji potreba za premošćivanjem tog jezičnog jaza i počeo slagati rječnik splitskog slenga, upravo to je i novopečena stranica – "Ae".
Tko stoji iza Ae?
Iza Ae stojimo kolega i ja. Oboje smo studenti FER-a koji su se davne 2009. godine otisnuli u bijeli svijet u potrazi za studiranjem i eto već smo 5 godina u dalekom Zagrebu.
Kada je pokrenuta stranica?
Stranica je pokrenuta 13. 10., dakle prije nekih 2 tjedna, malo više. Od tada je skupila oko 38.000 fanova željnih šaljivih splitskih pošalica i doskočica. Kad smo krenuli s ovim, ja sam bio uvjeren da će stranicu lajkati par prijatelja i mater mi, ali broj lajkova jasno pokazuje da se radi o temi koja ljude zanima. Nećemo se žuriti, ali bilo bi super složiti pravu web-stranicu s potpunim rječnikom splitskog slenga ili čak izbaciti tiskano izdanje.
Kako ste došli na ideju? Što vas je potaknulo da pokrenete Ae?
Kad si student u Zagrebu, prilagodiš se okolini i pokušavaš šta više pričat na štokavski da bi se razumia sa sveopćom populacijom našega najvećega grada. Ali kako si provea 19-ak godina u Splitu, često ti izlete neke legendarne splitske riječi. Na to te dočekaju blijeda lica koja u nevjerici gledaju o čemu ti to uopće pričaš.
Odlučia san stat na kraj svom tom nerazumijevanju kolokvijalizama i lokaliziranih riči te jednom za svagda dignut veo misterija s nekih od popularnijih lingvističkih vratolomija iz Splita i okolice. A i ono, dosta je šašavo to sve skupa.
Koliko ljudi radi na Ae?
Stranicu smo pokrenuli kolega i ja, a od nedavno u smišljanju riječi nam se pridružio i još jedan prijatelj iz Splita koji je s nama na fakultetu.
Kako su drugi prepoznali ovu stranicu? Jeste li zadovoljni?
Stranica se bazira isključivo na organskom dosegu (engl. "organic reach"), nismo ništa potrošili na oglašavanje i stvarno nas je zateklo kako je u kratkom vremenu uhvatila toliko fanova. Malo je kazati da smo zadovoljni, ovo je nešto što nismo mogli nikako očekivati.
Provodite humanitarnu akciju, recite nam nešto o njoj.
Dogovorili smo humanitarnu akciju prodaje majica. Preko jednog "crowdfunding" servisa prodajemo majice s "Ae" printom s time da sva zarada od majica ide dječjem domu "Maestral" u Splitu.
Moramo istaknuti da taj servis preko kojeg radimo funkcionira tako da se majice isporučuju samo nakon nekog postignutog cilja, što je u našem slučaju 100 majica.
To znači da ako se ne proda 100 majica, nikome ništa, a to bi nam baš bilo žao.
Kako se možemo uključiti u humanitarnu akciju?
Vrlo jednostavno. Kliknete na Teezily i pogledate ponudu u kojoj su majice kratkih rukava, hoodice i džemperi. Odaberete što najviše volite i pomognete mališanima u dječjem domu "Maestral".
Do kada traje humanitarna akcija?
Akcija traje još 6 dana unutar kojih moramo prodati 60-ak majica s time da smo u zadnjih 8 dana prodali samo 35. Svaka je pomoć dobrodošla. :)
Stranicu Ae možete pratiti putem Facebooka.