LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Praktični savjeti

Bezbolniji ulazak u svijet odraslih – evo kako pravilno ispunjavati kuverte i uplatnice

Pravilnim ispunjavanjem uplatnica i kuverti može se ubrzati cijeli proces uplata i slanja pošiljki, a osim toga izbjeći sramotne situacije i uspješno odraditi prve korake pri ulasku u svijet odraslih.

Pravilnim ispunjavanjem uplatnica i kuverti može se ubrzati cijeli proces uplata i slanja pošiljki, a osim toga izbjeći sramotne situacije i uspješno odraditi prve korake pri ulasku u svijet odraslih.

Mnogo toga praktičnog ne možemo naučiti u školi, a trebali bismo znati kako bismo si olakšali svakodnevni život i izbjegli sramoćenje u raznim ustanovama. U to spadaju, primjerice, pravilno adresiranje na pošiljkama i ispunjavanje uplatnice koje je u današnje vrijeme vrlo učestalo, a opet nismo sigurni radimo li to ispravno.

Pravilno adresiranje na kuverti

U prvi redak upisuje se titula, ime i prezime ili naziv primatelja. U drugi redak ide naselje (selo ili zaselak), a ako je naziv naselja isti kao i naziv poštanskog ureda, ne piše se u adresi. Treći redak rezerviran je za broj kata i stana (ako je nužno naznačiti), dok se u četvrti unosi ulica i kućni broj. Važno je napomenuti da oznake uz kućni broj (A, B i slično) treba pisati uz broj – npr. Ilica 10A, stoji u objašnjenju Hrvatske pošte:
– Ako se stavi razmak između broja 10 i slova A, npr. Ilica 10 A, pošiljka se upućuje na ručno sortiranje. U ovom (četvrtom) retku nije dopušteno pisanje naziva naselja, broja kata, stana i sl. 
Peti redak, kako objašnjava pošta, služi za broj i naziv odredišnog poštanskog ureda, s tim da znamenke u broju treba pisati u nizu bez odvajanja tisućica, zatim treba staviti razmak, a potom naziv odredišnog poštanskog ureda koji, u pravilu, treba biti napisan velikim slovima bez skraćivanja imena. 


Primjeri pravilnog i nepravilnog adresiranja mogu se pronaći na poveznici.

Ispunjavanje univerzalnog naloga za plaćanje (uplatnice)

Još jedna u nizu stvari koje ponekad moramo raditi kao odrasli jest ispunjavanje uplatnica, iako se to danas glavnom radi internetskim bankarstvom. Učionica.net savjetuje kako pravilno ispuniti uplatnicu za pravnu ili fizičku osobu.

Ako je riječ o pravnoj osobi, potrebno je znati IBAN tvrtke, adresu i OIB, što je uglavnom dostupno na stranici tvrtke. U polje platitelj unosi se svoje ime, prezime i adresa, a u polje primatelj naziv tvrtke ili pravne osobe, adresa i OIB ako je potreban. Iznos se upisuje tako da se u zadnja dva polja unose lipe, dok se desetice, stotice, tisućice i ostalo unose ispred i odvajaju zarezom po potrebi. IBAN je već poznat, no ono oko čega se češće mučimo jesu model i poziv na broj. Model je često 00, 01, 05 i slično, ovisno što primatelj navede, a jednako tako trebao bi navesti poziv na broj. 

Procedura je jednaka i za fizičke osobe, samo što nije nužno navoditi model i poziv na broj. Opis plaćanja u oba se slučaja navodi ovisno o razlogu uplate.

Trajni nalog

Kada smo već kod uplatnica, postoji još jedna vrlo korisna stvar zbog koje je nije potrebno toliko često ispunjavati. Naime, ako osoba svaki mjesec mora platiti neki račun i ne želite stalno o tome razmišljati, banke uglavnom nude opciju trajnog naloga s kojim o tome nije potrebno razmišljati. Moguće ga je otvoriti i preko mobilne aplikacije.
FOTO: UNSPLASH