LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Književne „zemlje čudesa“

Bajkovita mjesta u kojima bi svatko poželio dočekati Božić

Ovih se blagdana odmaknite od filmova i posvetite se knjigama te zavirite u književne „zemlje čudesa“ u kojima bi Božić bio savršen.

Ovih se blagdana odmaknite od filmova i posvetite se knjigama te zavirite u književne „zemlje čudesa“ u kojima bi Božić bio savršen.

U božićno vrijeme filmovi i pjesmice preuzimaju naš svijet – nismo jednom čuli da je Božić onda kada krene prikazivanje filma Sam u kući na TV-u, a rado gledamo i Zapravo ljubav, Vilenjaka, Čudo u 34. ulici i ostale simpatične redateljske uratke. S druge strane, knjige bivaju zanemarene iako nam nije jasno koji je tomu razlog jer se radnja mnogih od njih odvija na mjestima u koja je svatko od nas barem jednom poželio zaviriti. I premda slika govori tisuću riječi, same riječi mogu dočarati mnoštvo različitih slika, tako da svatko može imati samo svoju vlastitu, onu njemu najljepšu. A kad je već tako, zašto ne biste ovoga Božića posegnuli za nekima od poznatih književnih naslova i zaronili u svjetove omiljenih likova te s njima proslavili Božić? Obećavamo da će vam biti lijepo, a osim toga, Kevinove ste zgode i nezgode ionako pogledali već milijun puta, zar ne? U nastavku vam donosimo popis najljepših mjesta dočaranih riječima poznatih spisatelja u kojima bi svatko od nas rado dočekao Božić.

Narnija (Kronike iz Narnije)

Zakoračivši u ormar tijekom igre skrivača, mala Lucy Pevensie otkriva čarobnu zemlju Narniju prepunu kentaura, vještica, životinja koje govore i ostalih čudesa. Osim toga, Narnija je zemlja osuđena na vječni snijeg i led pa ste, kamo god krenete, prekriveni snježnim pahuljicama. I ako zanemarimo zlu vješticu protiv koje se treba boriti i ostala zla koja vrebaju iz svakog kutka, Narnija zvuči kao idilično mjesto za slavljenje Božića.

Westminsterska palača (ciklus o Tudorima Phillipe Gregory)

Philippa Gregory, britanska novopovjesničarka i autorica brojnih romana o engleskoj povijesti, vraća nas svojim vještim pripovijedanjem u ciklusu romana o Tudorima u doba misterioznog Henrika VIII. i njegovih nasljednika. Kraljevska obitelj živi tijekom cijele godine životom na kojemu bi im svatko zavidio, no posebno smo na njih ljubomorni kad se tijekom zime smjeste u Westminstersku palaču na obali Temze u kojoj imaju najljepše ukrase, najbolju hranu, najbolje glazbenike i pregršt zabavnih aktivnosti i iz čije udobnosti mogu gledati vanjske nepogode. Postoji li itko kome ovaj opis ne zvuči dobro i tko im se ne bi želio pridružiti?

FOTO: Flickr

Koliba na Sljemenu (Malleus maleficarum)

I dok neki božićno vrijeme provode u raskošnoj palači, Nera Vojkffy, skupa s svojim budućim mužem Sinišom, mora bježati iz Zagreba zbog optužbe da je vještica. Nera i Siniša tako se, usred zime i praznika, zateknu u sljemenskoj pustoši i drvenoj kolibi u kojoj imaju sve što im je potrebno, a još su i zajedno. Iako tada nisu baš imali puno razloga za slavlje, opis njihove kolibice zvuči nam kao savršeno mjesto za okupljanje obitelji tijekom Božića, daleko od svih.

Zagreb u znaku dječje kreativnosti: knjižnice organiziraju niz izložbi koje slave umjetnost kroz slike i riječi


Brighton Pier (Snjegović)

Za razliku od filmske adaptacije, Snjegović Raymonda Brigga ne govori eksplicitno o Božiću i nema Djeda Mraza, Sjevernog pola ni božićnih drvaca. No, u knjizi je opisan Snjegovićev let iznad prekrasnog i čudesnog Brighton Piera koji će vas, vjerujemo, natjerati da razmislite o kupovanju karte za Brighton i slavljenju Božića tamo.

FOTO: Pinterest

Hogwarts (Harry Potter)

Premda je Hogwarts predivan u svako doba godine, zimi je, zatrpan snijegom, jednostavno neodoljiv. I iako nam je svima najljepše Božić provesti s obitelji u udobnosti vlastita doma, neka se javi onaj tko barem jednom nije poželio sjesti s Harryjem i družinom za stol u Velikoj dvorani tijekom božićnog domjenka.

Obiteljska kuća u Engleskoj (Male žene)

Louisa May Alcott napisala je Male žene, roman za djevojčice, mame, bake i blagdane, premda je vjerojatno poznatija njegova filmska ekranizacija. Priča o majci i četirima djevojkama priča je zapravo o ljubavi, tuzi, snovima, o ženama koje se muče s oskudicom ali nikada ne gube odanost i ljubav jedne prema drugima. Iako se čini da će Božić dočekati u velikoj bijedi, imaju jedne druge, a to je, naposljetku, sasvim dovoljno da obiteljsku kuću pretvore u vlastitu bajku.

U Puli održan znanstveni kolokvij povodom rođendana ugledne hrvatske znanstvenice


FOTO: Wikipedia

Rusija (Ana Karenjina)

Postoji izreka nepoznata autora koja kaže da nikada ne možeš dobiti previše zime u zimi. Svi oni koji se slažu s time ili se i sami tako osjećaju, sigurno će uživati ovih blagdana u Tolstojevoj Ani Karenjinoj, knjizi koja, osim što prati jednu od najvećih ljubavnih priča svjetske literature, donosi i prekrasne opise nepreglednih ruskih prostranstava i najvećih ruskih gradova. I dok svi već godinama sanjamo o bijelom Božiću, koji nikako da nas iznenadi, Ana Karenjina probija se kroz snježne nanose i led kako bi došla do svojeg odredišta. 

Dublin (Dublinci)

James Joyce jedan je od književnika koji su rodni grad učinili slavnim u svojoj literaturi. Iako je Uliks zapravo dublinska Odiseja, u Dublincima se opet vraća svom voljenom gradu i stvara možda i najljepše njegove opise ikada napisane. Iako je tema zbirke priča teška i može se činiti da čitamo izvrnutu božićnu bajku, Joyce je u djelu opisao Dublin u kakvome bi svatko poželio dočekati Božić.

Prijavite se za potpore za književno stvaralaštvo u iznosu od tisuću eura mjesečno


FOTO: Wikipedia

IZVOR: BUSTLE
FOTO: PIXABAY