31% popularnih mobilnih aplikacija traže prevelik pristup osobnim podatcima korisnika
Pregled poziva, pristup kameri, lokacija... koje sve podatke preuzimaju mobilne aplikacije?
Pregled poziva, pristup kameri, lokacija... koje sve podatke preuzimaju mobilne aplikacije?
Global Privacy Enforcement Network, odnosno Međunarodna mreža za promoviranje privatnosti korisnika, tijekom svibnja provela je istraživanje o stupnju privatnosti korisnika pri instaliranju i korištenju 1.211 mobilnih aplikacija. U istraživanju je sudjelovalo 26 različitih organizacija iz 19 zemalja, a provodilo se na popularnijim aplikacijama unutar tih zemalja.
Istraživanje je pokazalo kako čak 85 posto aplikacija korisniku ne objašnjava kako prikuplja njegove osobne podatke, niti za što se oni služe.
Nadalje, 59 posto otežava korisniku da pronađe osnovne informacije o njegovoj privatnosti. 31% mobilnih aplikacija traži previše osobnih podataka od korisnika, a istraživanje je također pokazalo kako su u 43% aplikacija informacije o privatnosti korisnika napisane premalim slovima za pametne telefone, ili se nalaze na nekoliko stranica što ih čini teže za pročitati.
Najčešće, odnosno 32 posto istraženih aplikacija, traže pristup lokaciji korisnika, dok 16 posto zatraže identifikacijski broj uređaja.
Čak 10 posto želi pristup kameri, dok su drugi zatraženi podatci bili pregled poziva, pristup mikrofonu, kontaktima, kalendaru, porukama te pristup drugim računima korisnika.
No, pokazalo se kako nije sivo. Postoje mobilne aplikacije koje prilože objašnjenja o razlozima korištenja korisničkih podataka te pružaju poveznice s dodatnim informacijama kako bi korisnik bio dublje upućen. Poneke i obavijeste korisnika da će se njegovi privatni podatci koristiti te im objasne zašto i kako.