LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Studentski život

10 savjeta za učinkovitije učenje

Ispitni rokovi sve su bliže, stoga na vrijeme krenite s učenjem i izbjegnite neprespavane noći uz prekomjerne količine kofeina.

Ispitni rokovi sve su bliže, stoga na vrijeme krenite s učenjem i izbjegnite neprespavane noći uz prekomjerne količine kofeina.

Blagdansko vrijeme je vrijeme odmora i uživanju u druženju s bliskim ljudima, no ne treba zaboraviti da su ispitni rokovi iza ugla. Za vas smo pronašli 10 savjeta koji će vam pomoći da iskoristite vrijeme za učenje najbolje što možete i ostatak vremena provedete na vama zabavniji način.
 

1. Napravite plan učenja


Napišite sve ispitne rokove koje imate, pronađite literaturu i skripte koje vam mogu koristiti i zatim raspodijelite vrijeme za učenje, ovisno o tome koliko je opsežan određeni kolegij.
 

VEZANO: Zamka multitaskinga: kako ova metoda troši više vremena nego što štedi?


 

2. Zapisujte bilješke na predavanjima


Ne morate zapisivati svaku riječ koju profesor izgovori, ali obratite pažnju na pojmove koje naglašava. Također, profesori često tijekom predavanja natuknu da će određene stvari biti u kolokvijima, odnosno ispitima, stoga vrijedi slušati.
 

3. Učite s razumijevanjem


Napravite umnu mapu, podcrtajte ono što je bitno ili ispišite to na poseban papir, ali pritom koristite različite boje. Na primjer, crvenom bojom označite najvažnije pojmove, plavom datume, žutom podcrtajte objašnjenja glavnih pojmova. 

Otvoren je poziv za tehnološke stipendije na Sveučilištu u Klagenfurtu, mogu se prijaviti i studenti iz Hrvatske


 

4. Ispitivanje


Zamolite prijatelja/icu da vas ispita važne pojmove ili pokušajte sami sebe preispitati nakon svake odrađene lekcije kako bi mogli procijeniti što vam još nije najjasnije. Pokušajte pojmove objasniti svojim riječima – osim ako profesor ne traži točnu definiciju.
 

5. Partner ili grupa za učenje


Ova metoda neće biti učinkovita svima jer nekima druga osoba dodatno smanjuje koncentraciju, ali to može biti odličan način da više toga zapamtite jer aktivno slušate i ispitujete drugu osobu.
 

6.  Uzmite pauzu


Više nije uvijek bolje, stoga predahnite uz osvježenje ili kratku šetnju. Bolje je odmoriti pola sata, nego sat vremena bezizražajno gledati u skriptu – obratite pažnju na razinu koncentracije koju imate.
 

7. Prostor za učenje


Otvoren je poziv za 2025. godinu u okviru Europskih snaga solidarnosti, evo kako se uključiti


Pronađite mjesto u kući, kafiću, knjižnici ili fakultetu koji vam najmanje odvlači pozornost i pusti vas da utonete u učenje. Prostor u kojem učite, jednako je važan kao i metode učenja koje ćete koristiti.
 

VEZANO: Kofein i učenje možda ipak nisu savršena kombinacija


 

8. Aktivno pamćenje


Pokušajte vizualizirati pojam koji učite i izgovorite ga naglas – takav oblik aktivnog razmišljanja pomoći će vam da lakše zapamtite pojam. Također, koristite asocijacije kako bi se lakše prisjetili određenih pojmova ako zapnete na ispitu.
 

9. Ne kupujte skripte ili literaturu koja je već podcrtana


Besmisleno podcrtavanje svega neće pridonijeti ničemu, a isto vrijedi i za pojmove koje je netko drugi već istaknuo. Ranije istaknuti pojmovi ne moraju nužno biti važni, moguće da je osoba prije vas krivo procijenila. Ako nemate pristup novim skriptama/literaturi koja nije podcrtana, svakako ponovno prođite tekst i sami razmislite što je važno.
 

10. Nagradite se


Ovaj savjet možda zvuči nepotrebno, ali je itekako važan jer će vam sistem nagrađivanja pomoći s motivacijom. Nagrade ne moraju nužno biti čokoladice, može biti gledanje omiljene serije, čitanje knjige ili ležanje u krevetu, što god vama najviše odgovara.
FOTO: CANVA, ILUSTRACIJA