LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Utjecaj Facebooka na stvaranje novih termina

10 riječi koje su utjecale na engleski jezik

Upotrebom ove društvene mreže korisnici su razvili neke nove riječi, fraze i akronime koje koriste i u stvarnom životu.

Upotrebom ove društvene mreže korisnici su razvili neke nove riječi, fraze i akronime koje koriste i u stvarnom životu.

Najveća društvena mreža je od svojega osnutka 2004. godine do danas utjecala što pozitivno - što negativno na svoje korisnike i svijet oko njih. Čini se da je u današnje vrijeme taj utjecaj prešao digitalne granice i ostavio traga na jeziku. Točnije, upotrebom ove društvene mreže korisnici su razvili neke nove riječi, fraze i akronime koje koriste i u stvarnom životu.

Evo koje riječi su postale uobičajene korištenjem Facebooka te promijenile engleski jezik:

1. Facebook Official – pridjev, kada osoba objavi na svom Facebook profilu Facebook Official to onda znači da je i službeno u vezi. Jer ako nešto nije objavljeno na Facebooku, onda kao da se nije ni dogodilo; kao da veza ni ne postoji u stvarnom životu.

2. Friend – glagol, koristi se za dodavanje još jednog Facebook korisnika kao prijatelja kako bi on postao dio naše virtualne stvarnosti. Međutim, to ne mora značiti da ćemo dodati našeg prijatelja iz stvarnog života, ako ne želimo da vidi što radimo na Facebooku.

3. Like – glagol, toliko se ustalio u našim virtualnim životima da za sve klikamo like. Sviđalo nam se nešto ili ne sviđalo, najlakše je kliknuti like i bez brige smo. Također, ta se riječ sve češće upotrebljava i u stvarnom životu.

Učenici, prijavite se za ovu stipendiju i provedite godinu dana u američkoj privatnoj školi


4. Poke – glagol, najčešće se koristi da bi se obavijestilo korisnika da mu je poslana obavijest.

5. Pro Pic – imenica, odnosi se na profilnu fotografiju koja je dostupna na profilu i kada ste offline.

6. Stalk – glagol, odnosi se na duboko pretraživanje nečijeg profila. Odnosno, kada osoba pregleda većinu fotografija ili događaja druge osobe i čini joj se kao da je poznaje, na temelju viđenog.

7. Tag – glagol, odnosi se na označavanje osoba na fotografiji, komentaru ili statusu. Zabrinjavajuće postane kada roditelji saznaju sa Facebook profila, zahvaljujući tzv. tagiranju, da im je maloljetnik bio vani, a mislili su da je kod kuće.

Pametne naočale ili alat za špijuniranje? Studenti eksperimentom otkrili mračnu stranu ove tehnologije


8. Unfriend – glagol, koristi se kao opcija za brisanje prijatelja. Razgovorom u virtualnom svijetu više se ništa ne treba rješavati. Dovoljno je kliknuti opciju unfriend i slučaj riješen.

9. Unlike – glagol, najčešće se koristi za izražavanje mišljenja ovo mi se ne sviđa. Međutim, rijetko se koristi, jer kako prijatelju na Facebooku možeš reći da ti se određena fotografija ne sviđa? Baš naprotiv, koristi se u slučajevima prekida veze. Tada je vrlo vjerojatno svima jasno da osobe više nisu u vezi.

10. Wall – imenica, javni profil, mjesto gdje dolaze sve obavijesti, gdje korisnici predstavljaju sebe onakvog kakvi jesu ili kakvi bi željeli biti.

IZVOR: MASHABLE
FOTO: FACEBOOK