LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Informativni petak: Mobilnost mladih

Savjeti za pisanje motivacijskog pisma za programe mobilnosti

Uz dobre ocjene, ono što će vas istaknuti među ostalim kandidatima za željeni program razmjene motivacijsko je pismo. Stoga vam donosimo korisne savjete koji će vam pomoći da pridobijete pažnju i da vaš tekst ne bude neoriginalan.

Uz dobre ocjene, ono što će vas istaknuti među ostalim kandidatima za željeni program razmjene motivacijsko je pismo. Stoga vam donosimo korisne savjete koji će vam pomoći da pridobijete pažnju i da vaš tekst ne bude neoriginalan.

Kada se prijavljujete za programe razmjene studenata, kao Erasmus ili CEEPUS, ili jednokratnu mobilnost, kao projekti ili prakse, za prijavu vam je potrebno motivacijsko pismo. Ono nije kratka verzija životopisa i nipošto ne biste smjeli ponavljati ono što je već navedeno u životopisu.

Iako savršeno ne postoji, donosimo vam savjete koji će vam pomoći da vaše motivacijsko pismo bude ono što će vas istaknuti među ostalim kandidatima. Ne postoji velika razlika između teksta koji ćete poslati uz prijavu na program mobilnosti i onoga koji ćete poslati budućem poslodavcu, pa naučene trikove možete iskoristiti u oba slučaja.

Pozdrav

Započnite pismo pozdravom Poštovani/a ako ne znate kome se točno obraćate, inače započnite pozdravom, primjerice, Poštovani gospodine Horvat ili Poštovana gospođo Horvat. I svakako odmah napišite svoje ime i fakultet koji trenutačno pohađate, kao i u kojoj zemlji, kako se vaša prijava ne bi izgubila u većinom.

Duljina

Istraživanja su pokazala da ljudi u prosjeku potroše 6 sekundi na pregledavanje pojedinog motivacijskog pisma. Ne želite umoriti osobu koja čita, stoga je bitno da vaše pismo bude kratko i sažeto. Motivacijsko pismo ne bi trebalo biti dulje od jedne stranice, pokušajte reći što više u što manje riječi. 

Izgled

U Rijeku stiže više od 160 Erasmusovaca, nudi im se mogućnost učenja hrvatskog jezika


Kako bi bilo lakše čitljivo, potrebno je podijeliti pismo u tri dijela: uvod, središnji dio i zaključak. Ne koristite bold ili italic za naglašavanje, kao ni razne boje jer to može izgledati neozbiljno. Slobodno stavite margine i veći prored, a font neka ne bude manji od veličine 12. Nitko ne voli čitati gusti tekst napisan sitnim slovima. 

Pravopis i gramatika

Pazite na pravopis i gramatiku tijekom pisanja, koristite alate dostupne online za provjeru ispravnosti i za svaki slučaj još jednom pročitajte napisano prije slanja. Gramatičke i pravopisne pogreške ukazuju na lijenost i nemarnost, a vjerujemo da to nisu osobine koje želite predstaviti. 

Originalnost

Izbjegavajte kopiranje motivacijskih pisama s interneta ili onih koje ste prije napisali za druge prilike. Pokušajte napisati nešto o programu za koji se prijavljujete ili o zemlji u koju želite otići, ali i o znanju koje vi možete njima prenijeti. Motivacijsko pismo nije dosadna domaća zadaća koju inače pišete tek toliko da biste nešto napisali – njegova je bit pokazati da ste zainteresirani baš za tu zemlju za koju se prijavljujete.

Vokabular

Prijavite se za CEEPUS stipendije za ljetni semestar, a evo što ako vaš faks nije dio CEEPUS mreže


Budite formalni, ali nemojte koristiti riječi kojima ne znate značenje. Ako niste sigurni što točno znači supsidijarno proaktivni i smioni i ako je i jedina riječ kojoj znate značenje, preskočite korištenje takvih fraza. Istražite program ili sveučilište za koje se prijavljujete i detaljno pročitajte kako biste u motivacijskom pismu mogli iskoristiti ključne riječi koje su im važne. 

Zaključak

Još jednom ponovite ključne aspekte uvodnog dijela, pokažite zainteresiranost za mobilnost, stranu zemlju i sveučilište te suradnju s internacionalnim timom, kao i učenje novih stvari od drugih kultura.

Na kraju, nakon što ste svoje motivacijsko pismo nekoliko puta pročitali i provjerili pravopis i gramatiku, spremite ga u PDF-formatu zato što želite izbjeći pogreške koje mogu nastati promjenom prikaza kod, primjerice, Worda. 

Članak je objavljen u sklopu serije članaka Informativni petak: mobilnost mladih pokrenute projektom Kutak za informiranje mladih koji provodi udruga Studentski informativni kutak uz financijsku podršku Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. 

FOTO: PIXABAY