LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Erasmus iskustvo

Njemački dnevnici, četvrti dio: O njemačkom obrazovnom sustavu

Studenti, kako domaći, tako i strani, nisu došli ovdje dan-dva prije kako to biva na našemu zagrebačkome sveučilištu. Došli su manje-više još 1. 10. Pitate se zašto?

Studenti, kako domaći, tako i strani, nisu došli ovdje dan-dva prije kako to biva na našemu zagrebačkome sveučilištu. Došli su manje-više još 1. 10. Pitate se zašto?

Ovaj tjedan, od ponedjeljka, 13. 10., počinje nastava u zimskome semestru na Sveučilištu u Heidelbergu. No, studenti, kako domaći, tako i strani, nisu došli ovdje dan-dva prije kako to biva na našemu zagrebačkome sveučilištu. Došli su manje-više još 1. 10. Pitate se zašto?

Mi Erasmus i internacionalni studenti imali smo organizirane orijentacijske dane tjedan dana prije početka nastave. Naravno, nije to ništa novo, no prvi dan bio je postavljen na visokoj akademskoj razini. Svojim govorom pozdravio nas je prorektor sveučilišta, nas nekoliko stotina u jednoj ogromnoj dvorani koja bi se kod nas mogla usporediti s dvoranom Lisinski. U trenucima prije pozdravnih riječi podijeljeni su nam materijali s kartama grada, svim mogućim uputama i rasporedom za orijentacijske dane.

Mojim kolegama i meni koji smo tu više od mjesec dana to nije bilo ništa novo jer već znamo svaki kamen u Heidelbergu. No, studentima koji su ovdje tek tjedan dana, ta tri dana mnogo su značila. Orijentacijski dani nisu organizirani samo za strane studente nego i za domaće. Tako sam u međuvremenu, dok sam čekala svoje kolege ispred Info centra, mogla čuti kako stariji studenti vode u grupama brucoše i pokazuju im gdje se nalazi menza, Info centar, sveučilišna knjižnica i drugo. Nešto što nama nedostaje, no takve se stvari mogu pokrenuti na razini fakulteta i ne koštaju ništa – ovo se može napraviti i kod nas za, pazi, 0 kuna! Jer dobra volja ne košta ništa!

Ipak je ovo Njemačka!

Kako sam ovdje na pisanju diplomskoga rada, trebalo je pronaći i sumentora koji će sa mnom raditi na tome. Na stranicama fakulteta nalaze se sve potrebne informacije o konzultacijama, e-mailovi, gdje se što nalazi... Da, da, imamo i mi to, možda su informacije samo ponekad zastarjele, no, nema problema, trudimo se. Kao student s 5 godina iskustva u hrvatskom studiranju, misliš da ako se netko uspije snaći u našemu društvu, tu bi stvarno trebalo ići kao od šale.

Pošaljem Erasmus koordinatorici e-mail u kojem je po drugi put molim za pomoć. Dogovorimo vrijeme sastanka, popričamo o tome što mi treba te mi preporuči sumentoricu. Naravno, vrh vrhova! Sve sređeno, no, ipak je ovo Njemačka – već napisan abstract rada, a sutra i ostatak mjeseca bit ću u knjižnici pa tko me treba – whatsapp!

Ne propustite smijeh s bračnim parom Đurđom i Frankom – besplatna predstava za studente!


Spomenula sam nekoliko puta Info centar. Mislim da je u redu da i to malo otkrijemo. Sama riječ zapravo govori za sebe. Centralno mjesto za sve studente i njihova pitanja na jednome sveučilištu! Tamo možete: platiti stanarinu, kupiti kartu za semestar, podići svoj ugovor o stanovanju, riješiti svoje dileme i probleme oko domskog interneta, podići sve informativne letke o gradu i sveučilištu, prijaviti se na njemačko zdravstveno osiguranje i sve ostalo što vas muči, bez obzira na to jeste li strani ili domaći student. Ovako nešto mi nemamo, imamo facebook grupe u kojima žicamo jedni druge za informacije. Viva Internet!

Dem lebendigen Geist

Moto sveučilišta
 

U nedjelju, dan prije početka nastave, pridružila sam se svojem kolegi u potrazi za Instititutom za matematiku. Nemaju PMF ili tako nešto, većinom su instituti ili centri za istraživanje. Mislim da je to ono čemu mi težimo ili ne? Institut se nalazi na kampusu koji nije američki tip kampusa za koji se mi borimo ili se ne borimo? Moja procjena je da je oko 85% stvari u Heidelbergu na Kampusu povezano s medicinom. A kako je medicina spoj fizike, kemije, biologije i ostaloga, nije čudno da su instituti i centri za istraživanje na jednome mjestu kao što je ovome slučaju.

Iskoristite priliku za istraživački boravak u Velikoj Britaniji uz stipendije do 1.200 britanskih funti mjesečno i pokrivene troškove putovanja


Institut 2

Ne sjećam se, no, je li Sveučilišna bolnica koja se gradila trebala biti tako nešto? Da se vratim prvoj rečenici. U toj potrazi za 'matematikom' - ovo me vraća u moju srednju - u sredini kampusa pronašli smo velika slova koja prezentiraju stari moto Sveučilišta u Heidelbergu: „Dem lebendigen Geist“. Novi moto koji se nalazi na svim mogućim mjestima je: „Zukunft. Seit 1386.“ Ovih dana mogli ste pročitati kako je Sveučilište u Heidelbergu dobilo još jednoga Nobelovca te zadnji moto sve govori.

Neka vam zadnje rečenice budu misao vodilja za nadolazeći članak te razmislite o tome što treba popraviti u hrvatskome obrazovanju.

Institut 1

Traže se komunikativni studenti za Dane otvorenih vrata u Varaždinu i Koprivnici – motivirajte buduće kolege i steknite novo iskustvo!


IZVOR: STUDENTSKI.HR
FOTO: M.J.