Neobičnim „bujoplannerima“ do potpuno isplaniranog studentskog života
U brdu studentskih obveza, rođendana koje ne smije zaboraviti i svega što treba kupiti, Marija Lelas dosjetila se izrađivanja vlastitih planera.
U brdu studentskih obveza, rođendana koje ne smije zaboraviti i svega što treba kupiti, Marija Lelas dosjetila se izrađivanja vlastitih planera.
Simpatična splitska studentica popričala je s nama o studentima vrlo zanimljivoj temi – planiranju. Nije se zadovoljila kupovinom već gotovog planera sa zadanim rubrikama, već je naučila neke od tehnika planiranja, nabavila posebne omote i krenula u vlastito kreiranje unutrašnjosti. Sad je već poznata svim ljubiteljima Instagrama koje inspirira pod nadimkom bujoplanner, nastalim po jednoj od tehnika planiranja koje koristi.
FOTO: Marija Lelas
– Moje ime je Marija Lelas, imam 23 godine i na četvrtoj sam godini FESB-a, smjer Energetika. Tipično splitsko dite koje uživa u suncu, moru i beskonačnom ispijanju kava na kojima grintam kako imam učit. Uvik sam najglasnija u društvu. Obožavam sve što ima veze s papirima, kemijskama, bojama i kojekakvim ukrasima. – rekla nam je za početak.
FOTO: Marija Lelas
– Cijela ta scena „plannera“ i „stationeryja“ nepoznata je našem tržištu pa je neke stvari nemoguće kupiti u našim dućanima. Azija je najpopularnija što se toga tiče. Voljela bih u skoroj budućnosti pokrenuti vlastitu proizvodnju nečeg slično, al' kako mi u Splitu kažemo: pomalo. –
Travelers notebook sistem omogućuje više bilježnica unutar jednog omota i, kad se jedna popuni, samo se zamijeni s novom. Marija tako nekad ima 2 bilježnice unutra, nekad 4 ili više. Čemu će bilježnice služiti ovisi samo o vama. Najčešće koristi BuJo (Bullet Journal) metodu pa tako nekad iscrtava tjedne rasporede ili piše dan za dan i nije problem ako određene dane preskoči jer može nastaviti gdje je stala i to joj je ono najdraže čega nema u već izrađenim rokovnicima. Ostale bilježnice koje koristi mjesečni su kalendar za cijelu godinu, neki od dnevnih/tjednih planera koji su potrebni kad se planira dan u detalje, piše što ima naučiti, koji dio gradiva obraditi i koje zadatke proći. Nađe se i pokoja bilježnica za liste. To uključuje shopping listu, listu filmova i serija koje želi gledati, ideje za poklone itd.
– I ne, ne držim se svega što zapišem. Ne ograničavaju me stvari napisane na papiru za uživanje u stvarnom životu. Al' pisanje po papiru uvelike rasterećuje misli. Ne mislite stalno na neki rok za predaju seminara ako ste sebi rasporedili kad ćete raditi na njemu i imate napomenu kad ga morate predati. Ne mislite na to da morate kupiti mlijeko jer se zadnja tri puta niste sitili. Ako uđete u dućan i otvorite popis za kupnju puno je lakše, a možda i izbjegnete nepotrebno trošenje novca. U svom planeru imam i stranicu za troškove gdje zapisujem svaku potrošenu kunu, pa se na kraju mjeseca prepadnem koliko sam kava popila! –
FOTO: Marija Lelas
– Svim studentima bih preporučila da jednostavno počnu zapisivati. Stvorite neku rutinu zapisivanja svojih obaveza, svojih kolokvija i ispita. Pišite troškove, šoping liste, ideje za projekte, filmove za pogledati, ma što god! Youtube i Instagram prepuni su ideja, a nedavno smo oformili i hrvatsku Facebook stranicu Papirnica & Pernica pa se slobodno pridružite. No nemojte se prepasti. Stranice ne moraju izgledati savršeno, dani ne moraju biti ispisani krasopisom. Jedino što je bitno je da taj planer služi vama i da vam pomogne u ostvarivanju ciljeva. Ništa drugo. – za kraj svima poručuje Marija.