LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Sve što treba znati o poslu prije pravog posla

Najčešće zablude o pripravništvu

Većina mladih s pripravništvom se susreće za vrijeme ili nakon završetka fakulteta. Donosimo vam neke od najčešćih zabluda o poslu koji vas treba osposobiti za samostalan rad.

Većina mladih s pripravništvom se susreće za vrijeme ili nakon završetka fakulteta. Donosimo vam neke od najčešćih zabluda o poslu koji vas treba osposobiti za samostalan rad.

Prema definiciji, pripravnik je osoba koju se prvi put zapošljava u zanimanju za koje se školovala te se osposobljava za samostalan rad. Vrsta pripravništva ovisi u kojoj struci se ono izvršava, no bez obzira na to postoje neke zablude o ovom vrstu posla. Neki pripravnici govore da sve što su radili na pripravništvu je raznošenje kave, dok su drugi bili jako zadovoljni i hvalili se odličnim iskustvima. Prije nego što krenete suditi o pripravništvu, donosimo vam neke najčešće zablude o toj djelatnosti.

Pripravnici ne rade ništa bitno

Svi smo vidjeli filmove u kojima pripravnici trče okolo naokolo po tvrtki u kojoj rade, nose kavu i kopiraju dokumente. Međutim, svijet pripravništva uvelike se promijenio. Postoji mogućnost da će pripravnik dobiti neki uobičajeni i dosadni zadatak koji nitko ne želi napraviti, ali većina poslova neće biti takva, jedino ako drugačije nije specificirano u prijavi. Istina je ta da je u velikoj mjeri pripravnik zaslužan za ono što radi, drugim riječima, ako traži prilike i iskazuje se na radnom mjestu, zaslužit će veće povjerenje i dobiti veće i važnije zadatke.

Pripravništvo ne mora biti nošenje kave i fotokopiranje dokumenata, FOTO: Flickr

Plaćena pripravništva su bolja od neplaćenih

Neplaćena pripravništva se mogu činiti kao mnogo uloženog rada, truda i vremena bez ikakve nagrade, no to ne znači da nema nekih dobrih strana i da neplaćeno pripravništvo ne treba prihvatiti. Naime, ako se pripravnik iskaže i pokaže volju i želju za radom, njegov rad će biti primijećen i cijenjen. Ovakvo pripravništvo može biti dobro iskustvo pogotovo ako se radi o tvrtki i poslu koji volite. Ako ništa drugo, ovakvo pripravništvo bit će vrijedan dodatak životopisu.

Raspisan je natječaj za rad u znanstvenom polju Građevinarstva na Sveučilištu u Osijeku


Pripravništvo će uvijek dovesti do zaposlenja

Pripravništvo može dovesti do zaposlenja, ali nijednom pripravniku posao nije zagarantiran. Naime, pripravništva se mogu prihvaćati i u djelatnosti za koju niste direktno školovani ili niste sigurni da biste baš taj posao voljeli u budućnosti raditi. Unatoč tome, takvo pripravništvo može donijeti nova iskustva, znanja i poznanstva koja mogu biti od koristi u budućnosti. Naime, velik broj pripravnika na pripravništvu zapravo shvati što voli, odnosno ne voli raditi, i prema tome oblikuje daljnje odluke vezane uz karijeru.

Voditelji i šefovi nikad ne zamjećuju pripravnike

Ponavljamo, pripravnici su ti koji u najvećoj mjeri oblikuju svoje pripravništvo. Ako pripravnik cijeli dan sjedi za stolom, ne ističe se i ne traži prilike, velika je vjerojatnost da ga nitko od nadređenih neće zamijetiti. Međutim, ako pripravnik dijeli svoje ideje, postavlja pitanja te pokazuje želju za radom i pomaže ostalima, tada postoji mnogo veća mogućnost da ga i netko od nadređenih zamijeti, a na taj način će i cijelo iskustvo biti bolje i kvalitetnije.

Postavljanje pitanja je važno da bi vas šef zamijetio, FOTO: Flickr

Istraži mogućnosti za pripravništvo, prakse i potencijalno zaposlenje na „Danu karijera” PBF-a


Uloga pripravnika je zabetonirana

Uloge pripravnika razlikuju se od struke do struke, međutim vrsta posla koju će pripravnik obavljati sigurno nije zapisana u kamenu. Ako pripravnik želi raditi duže ili se priključiti nekom projektu, svakako mora to dati do znanja svom šefu. Također, prilikom intervjua bitno je pitati koliko će se i što raditi kako bi pripravnik znao na čemu je, a ako pokaže potrebna znanja i vještine, posao se može nadograditi i poboljšati.

Pripravništvo treba biti u međunarodno poznatoj organizaciji

Pripravništvo ne treba biti u nekoj multinacionalnoj kompaniji da bi bilo kvalitetno i od koristi. Naime, za posao punog radnog vremena najvažnije su dvije stvari prenosive vještine i osobnost. Upravo te vještine mogu se steći na pripravništvu, čak i ako ono nije u nekoj velikoj i poznatoj kompaniji. Stoga je bitno prihvatiti pripravništvo i u nekoj manjoj kompaniji jer će iskustva i znanje koje će se tamo steći biti od velike vrijednosti u budućnosti.

Pripravništva mogu biti zabavna, grozna ili dosadna, no nikad nećete znati kakvo će biti ako ne probate. Bitno je zapamtiti da ono što čujete od nekog o pripravništvu ne mora biti istina za sva pripravništva. Stoga, pripravništva treba tražiti i prihvatiti ono za koje se u tom trenutku smatra da je najbolje.

IZVOR: HER CAMPUS
FOTO: FLICKR