Najbolji način za učenje: štrebanje vs. razumijevanje
Iako je štrebanje dovoljno za prolaz, tek kada razumijemo možemo reći da smo nešto naučili.
Iako je štrebanje dovoljno za prolaz, tek kada razumijemo možemo reći da smo nešto naučili.
Većina studenata dosad je shvatila kako treba učiti i koliko sebe treba unijeti u koji kolegij. Ocjene više nisu toliko bitne, koliko je bitno shvatiti koje stvari trebamo zapamtiti zauvijek jer će nam biti potrebne u budućem zanimanju.
Između različitih načina učenja, dva su glavna koja se uvijek upotrebljuju, razumijevanje i štrebanje. No, kako bismo bili uspješni u učenju, nekada je potrebno upotrijebiti oba.
Štrebanje znači da, naprimjer, određenu definiciju znamo točno kako je napisana u knjizi. Štrebanje smo upotrebljavali od prvog razreda osnovne škole kada je bilo potrebno znati pjesmu napamet. Uzrečica koju možemo spojiti sa štrebanjem je da nešto moramo znati kada nas probude usred noći.
Neki od primjera u kojima se štrebanje najviše upotrebljava su:
1. Podebljane riječi – normalno da nam iskaču i zbog toga ih smatramo vrlo važnima i očekujemo da će se sve vezano uz njih pojaviti na ispitu.
2. Definicije – prate nas kroz cijelo školovanje, definicije svega i svačega, često su povezane s podebljanim riječima, odnosno dio su njih.
No, nekada nije dovoljno znati definiciju od riječi do riječi ako ne razumijemo što ona uopće znači. Tu na red dolazi – razumijevanje. Razumijevanje će nam koristiti kod naštrebanih procesa, tablica, primjera definicija i sličnoga.
Ključ razumijevanja
1. Iako se lagano nauče zbog vizualnosti, kako bismo znali objasniti sve brojke i značenja procesa u tablicama i ilustracijama, moramo razumjeti riječi koje ih objašnjavaju.
2. Definicije su također lagane za učenje napamet. No, što kada treba dati primjer? Baš zbog toga, naštrebati i razumjeti dolaze u paketu za uspješno učenje.
3. Esejska pitanja postoje kako bi se štrebanje definicija podiglo na novu razinu i u par rečenica objasnilo ono što smo naučili. Kako bismo prošli ispite, naštrebanu definiciju, ilustraciju i podebljanu riječ tada moramo povezati i pokazati koliko je duboko naše znanje.
Kao što je već napomenuto, nije svaki kolegij na faksu vrijedan i razumijevanja i štrebanja. Sami odlučujemo koji kolegij donosi ono što moramo znati, a koji je tu samo da poveća broj ECTS-a i (nadamo se) podigne prosjek.
Za dugotrajno pamćenje treba kombinirati oba načina, no razumijevanje je ključno. Kao dobar način učenja možete probati objašnjavati svojem cimeru ili cimerici, odnosno bilo kome tko je voljan slušati. Ako možete drugima objasniti, možete i sami sebi.