LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Ususret jesenskim rokovima

5 načina za borbu protiv prokrastinacije koji stvarno funkcioniraju

Donosimo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da tijekom učenja prokrastinaciju svedete na minimum.

Donosimo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da tijekom učenja prokrastinaciju svedete na minimum.

Prokrastinacija, iako se o njoj sve češće govori otkad sve više živimo u digitalnom okruženju, nije nešto s čime se susreću samo studenti danas. I prije nego što su postojali mobiteli, internet i društvene mreže, studenti su pronalazili razloga za prokrastinaciju i odgađanje učenja

Stoga vam donosimo nekoliko savjeta koji ne uključuju zaključavanje mobitela u drugoj sobi, ali će vam svejedno pomoći da prokrastinaciju tijekom učenja svedete na minimum

Ograničite multitasking

Iako se mnogi hvale svojom vještinom rješavanja nekoliko zadataka odjednom, multitasking tijekom učenja ne doprinosi ničemu dobrome jer loše utječe na koncentraciju. Ako vam multitasking stvara problem, prije svega trebate identificirati koji su to zadaci koji vam ne daju mira tijekom učenja. Provjeravate li dok učite mailove s posla? Pokušavate li paralelno pisati seminar i učiti za ispit? Izgleda li vaše pretraživanje literature tako da otvorite znanstveni članak, pročitate sažetak pa onda otvorite neki portal ili društvene mrežu? 

Kada ste definirali zadatke koji vas mame tijekom učenja, slijedi rješavanje problema. Dobra je praksa prije nego što krenete učiti odraditi sve manje zadatke koji bi vam mogli odvlačiti pažnju tijekom učenja. Također, nakon što ih odradite, osjećat ćete se motivirano za daljnji rad, odnosno učenje. No, ako vam pažnju odvlače zadaci koje ne možete odraditi kao što je, primjerice, pretraživanje društvenih mreža, napravite raspored u koji ćete ubaciti i odmor za scrollanje. Možete 50 minuta posvetiti učenju (ali isključivo učenju!), a onda uzeti 10 (ali samo deset!) minuta pauze za neki drugi zadatak kao što je pretraživanje društvenih mreža. 

Duboki, fokusirani rad nešto je što nam danas često nedostaje jer neprestano želimo biti dostupni. No, samo fokusiranim radom možemo najučinkovitije postići rezultate koje smo si zacrtali. Stoga nema potrebe da istovremeno rješavate nekoliko zadataka u nadi da ćete ih brže odraditi jer nećete. Potrošit ćete dragocjeno vrijeme, a većinu toga ostat će nedovršeno. No, ako se posvetite samo jednom zadatku, brže ćete i temeljitije odraditi sve što trebate. 

Naučite se isključiti

Donosimo popis edukativnih YouTube kanala s kojima možete proširiti svoja znanja



Mobiteli, internet i društvene mreže velika su prepreka u postizanju produktivnosti. No, rješenje za to nije instaliranje pet aplikacija koje će vam blokirati pristup Instagramu ili zaključavanje mobitela u drugoj sobi jer ćete si uskraćivanjem samo pojačati želju da provjerite što je novo na društvenim mrežama. Zbog toga je potrebno naučiti kako da ne posežete automatski za mobitelom u trenutku kad vam padne koncentracija, kako da ne ispunjavate svoje vrijeme sadržajem na društvenim mrežama i kako da se ne osjećate kao da nešto bitno propuštate ako nekoliko sati ne pogledate na mobitel. 

S obzirom na ulogu koju društvene mreže imaju u našim životima, to nije nimalo lak zadatak. Dobar je pristup osvijestiti da se ništa važno neće dogoditi ako nekoliko sati ne pogledate što ima novo na društvenim mrežama. Ako vas netko hitno treba, nazvat će vas. Na poruke možete odgovoriti kasnije, a sadržaj s društvenih mreža neće nikuda nestati. Čak će vam biti i zanimljivije kad nakon nekoliko sati pogledate što ima novo jer nećete morati po peti put gledati iste storyje

Razmišljajte o posljedicama

Kad odgađamo učenje, često se osjećamo krivo. No, osim osjećaja krivnje, razmislite o tome i kakve konkretne posljedice ima to što danas ne učite. Kada osvijestite konkretne posljedice svojih odluka – nemogućnost upisa više godine ako padnete taj ispit, plaćanje ECTS-bodova, produljenje studija ili jednostavno još razvlačenja i odgađanja, vjerojatno će vam biti lakše pronaći disciplinu i motivaciju za učenje.

Danas je Međunarodni dan studenata, evo 5 savjeta za uspješniji studentski život


Osim negativnih, razmišljajte i o pozitivnim posljedicama ako dan provedete učeći – napisat ćete velik dio seminara, proći ćete dio gradiva za ispit, bit ćete motiviraniji da nastavite s učenjem idući dan... 

Zadajte si manje zadatke

Napisati seminar. Pročitati skriptu. Pogledati snimke predavanja. Ovako izgledaju liste zadataka mnogih studenata. I upravo su takve liste razlog česte prokrastinacije jer su pune prevelikih, pomalo zastrašujućih zadataka s kojima dugo nećete izaći na kraj. 

No, ako svaki od tih zadataka smanjite na faze koje možete odraditi u nekoliko sati, bit će vam puno lakše krenuti s odrađivanjem. Napraviti nacrt seminara. Pronaći literaturu za seminar. Napraviti bilješke iz literature. Napisati uvod. Napisati glavni dio. Napisati zaključak. Srediti reference. Ovakvi zadaci zvuče puno jednostavnije i manje apstraktno jer u svakom trenutku znamo što trebamo raditi i koji je idući korak.

Radite samo pet minuta

Kad ni jedan od ovih zadataka ne funkcionira, recite sami sebi da ćete na zadatku koji vas čeka raditi samo pet minuta. Samo pet minuta čitat ćete skriptu, samo pet minuta pisat ćete uvod za seminar, samo pet minuta pisat ćete bilješke poglavlja. Taj zadatak zvuči toliko jednostavno da nema razloga da mu se odupirete pa će vam biti puno lakše početi. A jednom kada krenete i odradite pet minuta, vrlo vjerojatno ćete i nastaviti jer ćete shvatiti da doista nije tako strašno. 
FOTO: UNSPLASH