24-godišnji Mislav student je anglistike i komparativne književnosti, a nedavno je objavio svoj treći roman
Piše trilere i humoristične priče, a u svom radu voli istraživati emocionalno stanje likova. Objavljena su mu tri romana, dok je i četvrti na putu.
Piše trilere i humoristične priče, a u svom radu voli istraživati emocionalno stanje likova. Objavljena su mu tri romana, dok je i četvrti na putu.
VEZANO:
-
„Pisanje je zaista lijepo, ali to ne može biti vaš jedini izvor prihoda.“
-
Nakon objave dviju knjiga, student komparativne književnosti i anglistike objavio svoj prvi samostalni singl
Njegova prva knjiga, postmodernistička satira Nikolay Vasilevsky objavljena je prije tri godine u nakladi Nove knjige Rast, a istovremeno je objavljen i triler Samostan Craven Hill.
Ove godine naklada Despot Infinitus objavila je njegov treći roman, Beskrajno ljeto: smaknuće Brandona Brycea.
Iako voli graditi kompleksne priče, Mislav se u Beskrajnom ljetu okrenuo introspekciji i emocijama. Radi se o kratkom romanu u kojem bi se mogli pronaći brojni adolescenti koji pate od depresije ili posljedica traume, a pogotovo sada, nakon trauma vezanih za potrese i pandemiju.
– Roman je pisan u 1. licu i introspektivne je prirode. Prati 18-godišnjeg Adriana Painea i njegovu borbu sa samim sobom nakon traumatičnog iskustva. Naime, na zadnji dan školske godine 1996/1997, u američkom gradiću Potstoneu, Adrian, njegova djevojka Christie i njen mlađi brat Danny odlaze na kratki izlet u mjesnu šumu. Međutim, ondje nesretnim stjecajem okolnosti nailaze na dvojicu muškaraca koji iz čista mira vješaju nedužnog starčića, gospodina Brycea. Ta smrt ostavlja duboke tragove na Adrianu (ali i na Christie i Dannyju) – opisuje Mislav.
Ostatak romana Adrian provodi hrvajući se s odgovorima iza starčeve smrti, ali i s brojnim drugim adolescentskim problemima: onim ljubavnim, onim u svezi s fakultetom, budućnosti i slično.
– Mislim da je jedinstven u smislu da stvara subverziju žanra trilera jer je gotovo isključivo zaokupljen psihološkim profilom protagonista; samo rasvjetljavanje starčeve smrti pada u pozadinu. Teško mi je usporediti ga s nekim filmom ili knjigom, ali vjerujem da u sebi sadrži elemente koji podsjećaju na Slobodan dan Ferrisa Buellera i Ostani uz mene – objašnjava.
Trenutno na apsolventskoj godini, Mislav je dovršio i svoj četvrti roman – Teror u Malwarku – koji bi volio izdati u narednih godinu dana. Otkriva nam i da mu je to omiljena knjiga na kojoj je dosad radio, a smatra je i najboljom.
Od pisanja bi, govori nam, volio živjeti, ali kako je to teško izvedivo u Hrvatskoj, za prvu ruku planirati raditi nešto u struci. Pisanja se, ipak, ne planira ostaviti. Slično poruku ima i za druge mlade pisce – ne odustajte, radite na svojim tekstovima, napredujte, šaljite rukopise izdavačima. Ali, najviše od svega, vjerujte u svoj rad.