LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
ARHEOLOŠKE AKTIVNOSTI

Znamo li kada je zapravo nastala pizza? Novo otkriće donosi zanimljive uvide

Iako tehnički nije moguće smatrati ovo jelo pizzom jer ne sadrži klasične sastojke poput rajčice i mozzarelle, pronađeni nalaz u Pompejima može se smatrati dalekim rođakom moderne talijanske pizze.

Iako tehnički nije moguće smatrati ovo jelo pizzom jer ne sadrži klasične sastojke poput rajčice i mozzarelle, pronađeni nalaz u Pompejima može se smatrati dalekim rođakom moderne talijanske pizze.

Talijansko ministarstvo kulture izvijestilo je da je pronađena freska koja prikazuje mogućeg pretka talijanske pizze na zidu jedne kuće u Pompejima.

Na fresci se nalazi plosnati kruh, a uz njega je prikazan pehar za vino. Arheolozi vjeruju da je taj kruh možda bio poslužen s voćem poput šipka i datulja, a moguće je da je bio začinjen i s pesto umakom.

Francuski studenti otkrili vremensku kapsulu s porukom starom gotovo 200 godina



Ministarstvo kulture izvijestilo je o tim pretpostavkama, piše Poslovni.hr, koje pružaju uvid u moguće sastojke tog vremena, iako tehnički nije moguće smatrati navedeno jelo pizzom jer ne sadrži klasične sastojke poput rajčice i mozzarelle. Ipak, pronađeni nalaz u Pompejima može se smatrati dalekim rođakom moderne talijanske pizze.

Na Sveučilištu u Zadru održan znanstveni skup na temu odnosa urbanih i ruralnih sredina


Pompeji su uništeni u erupciji Vezuva prije gotovo 2 tisuće godina te se nalaze se nedaleko od Napulja, grada u kojem je nastala moderna talijanska pizza koja je danas zaštićena po UNESCO-u.

Ta freska otkrivena je u hodniku kuće koja je bila povezana s pekarnicom, a koja je djelomično otkopana još u 19. stoljeću.

Obožavatelji pizze oduševljeni povratkom drugog Pizza Festivala u Zagrebu



U priopćenju ministarstva kulture ističe se da su iskopavanja na tom području nastavljena u siječnju ove godine. Pompeji su bili otkriveni tek u 16. stoljeću, ali su nedavno postali središte intenzivnih arheoloških aktivnosti usmjerenih na očuvanje i zaustavljanje propadanja, zahvaljujući ambicioznom projektu vrijednom 105 milijuna eura.
FOTO: UNSPLASH