Zbog Brexita značajno se smanjuje broj studenata koji odlaze na studij u Veliku Britaniju
Zbog Brexita sve manje europskih studenata studira na Sveučilištima u Velikoj Britaniji, a stručnjaci vjeruju da će ih u budućnosti biti još manje.
Zbog Brexita sve manje europskih studenata studira na Sveučilištima u Velikoj Britaniji, a stručnjaci vjeruju da će ih u budućnosti biti još manje.
Sve se manje studenata upisuje na studije u Velikoj Britaniji. Primjerice, ove akademske godine na studij u Velikoj Britaniji upisalo se tek 800 Nijemaca, dok ih je prošle godine bilo 1600 prema podacima iz središnjeg registra UCAS-a.
Ukupan broj studenata iz Europske unije smanjio se još više. Prošle godine studij u Velikoj Britaniji upisalo je 27 750 studenata, a ove 11 700, što je više nego duplo manje.
Dok je prije Brexita bilo jednostavno studirati i baviti se istraživačkim radom u Velikoj Britaniji, zbog novih viznih propisa sada je za to potrebno više napora. I kratkotrajne studijske posjete također su postale kompliciranije. S Brexitom se Ujedinjeno Kraljevstvo povuklo i iz Erasmusa, zahvaljujući kojem je tisuće studenata iz EU-a godinama provodilo semestre u inozemstvu.
I pandemija koronavirusa također je doprinijela smanjenju broja novih polaznika studija. Međutim, glavni razlozi za to znatno su veći troškovi studija i veća birokracija nakon Brexita.
– Kada je Velika Britanija još bila dio Europske unije, postojao je princip jednakosti. Svi su morali plaćati iste školarine. No to se sada promijenilo – ističe za DW Ulrich Hoppe, šef Njemačko-britanske trgovačko-industrijske komore (AHK) u Londonu.
Ranije su građani EU-a u Engleskoj, isto kao i britanski i irski studenti, plaćali najviše 9250 funti (oko 10 800 eura) školarine godišnje. Sada će pak britanska sveučilišta za iste usluge moći naplaćivati znatno veće školarine za polaznike iz zemalja Europske unije, ali i iz Švicarske.
– Nakon Brexita došlo je do faze prilagođavanja jer se studenti iz EU-a tretiraju kao i drugi međunarodni studenti, za razliku od stanovnika Velike Britanije – naglasio je za DW i dodao da su studenti iz EU-a i dalje dobrodošli te da profesori iz EU-a imaju važnu ulogu u tamošnjem obrazovnom sustavu.
Zbog Brexita i zbog prekida Erasmusa u Velikoj Britaniji britanska će sveučilišta nastaviti biti sve manje atraktivna europskim studentima. Politolog Simon Usherwood upozorio je i da će Brexit imati posljedice na nastavno osoblje.
– Što duže Britanija ne bude imala stabilan odnos s EU-om, bit će sve teže privući visoko kvalificirane ljude koji su ovu branšu učinili tako uspješnom – rekao je.