Studiranje vani
Zanima vas studiranje u inozemstvu? Evo nekoliko opcija
Brojne države unutar i van Europske unije nude studentima školovanje na njihovim fakultetima, te time zemlje poput dalekog Japana i SAD-a čine se puno bližima.
Brojne države unutar i van Europske unije nude studentima školovanje na njihovim fakultetima, te time zemlje poput dalekog Japana i SAD-a čine se puno bližima.
Najbolje upoznavanje druge države, ali i jezika je život u toj državi, a ako ste student opcija ima na pregršt. Države poput Irske, Švedske, Kine i Japana nude internacionalnim studentima priliku studiranja na njihovim fakultetima, a uz to učite jezik i primate džeparac.
Ne znate gdje tražiti? Pogledajte gdje i što sve možete studirati u nastavku.
Studiranje u Aziji
Japan nudi nekoliko programa za studiranje, a radi se o programima u kojima se uči japanski jezik, kultura i običaji. Jedna od ponuđenih stipendija je Sveučilišni program stipendiranja Ujedinjenih naroda i Japanske zaklade koji je osmišljen za međunarodne studente iz cijeloga svijeta.
Temelji se na pružanju financijske pomoći onim studentima koji su briljantni i imaju izvrsne akademske rezultate, ali im financijska sredstva ne dopuštaju daljnji razvitak. Možete nastaviti studij u društvenim znanostima poput razvoja, mira, znanosti i održivosti na Sveučilištu Ujedinjenih naroda u Japanu. Mjesečni džeparac iznosi 150.000 jena tijekom 24 mjeseca, a stipendija pokriva i troškove putovanja do i iz Japana, troškove vize te troškove zdravstvenog osiguranja i osiguranja.
Mogućnost je i studiranje u Kini na Zhejiang University, a programi su predviđeni za diplomski i doktorski studij. Potrebno je znanje engleskog jezika, dok će opcija za učenje kineskog jezika biti otvorena. Stipendija pokriva troškove studiranja, a smještaj je također besplatan. Rok za prijavu je 31. prosinca 2024.
Studiranje u Europi
Što se tiče EU-a ponuda studija ne manjka. Švicarska nudi Tehnički studentski program CERN-a koji bi također bio potpuno financiran. Program je u trajanju od četiri do 12 mjeseci, a prijaviti se mogu studenti iz područja IT-ja, matematike i robotike, elektrotehnike/elektronike, strojarstvo i primijenjena fizika. Mjesečni džeparac je u iznosu od 3452 švicarskih franaka, a plaćeni su i troškovi putovanja. Rok za prijavu je 3. ožujka 2025. godine.
U Švedskoj nudi se opcija studiranja na KTH Royal Institute of Technology koji je najveći je tehnički institut u Švedskoj. Radi se o magistarskom studiju, a stipendija pokriva školarinu studenta bit će pokrivena KTH stipendijom 2025, što uključuje prvu i drugu godinu magistarskog studija. Rok za prijavu je 15. siječnja 2025.
Studiranje u SAD-u
Sjedinjene Američke Države (SAD) također nude stipendije i diplomske razmjene. Harvard nudi program ekonomije i poslovanja koji bi bio u potpunosti plaćen. Tijekom studiranja studenti u dužni odraditi dvomjesečnu praksu u zakladi Boustany Foundation koja je pokrovitelj stipendija. Stipendija uključuje financijsku potporu u iznosu od 75 posto školarine, putni troškovi će biti pokriveni za praksu, tijekom prakse će biti pokriveni troškovi smještaja i hrane
Sveučilište Oregon nudi program International Cultural Service Program (ICSP). Studenti ICSP-a pristaju ispuniti 66-80 sati godišnje kulturnih usluga prema zahtjevima programa. Kulturne usluge mogu uključivati govore ili demonstracije u školama ili društvenim grupama o baštini i kulturi vaše zemlje ili sudjelovanje u međunarodnim događajima na kampusu. Stipendija plaća polovicu školarine, a smještaj je u studentskim domovima. Rok za prijavu je 14. veljače 2025.
OZNAKE:
IZVOR:
SCHOLARS4DEV
FOTO:
FREEPIK / ILUSTRACIJA