LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Tečaj o politikama Europske unije

Konferencija „EU Speed Learning” sudionicima otvorila vrata diplomatskog svijeta

Konferencija „EU Speed Learning” okupila je zainteresirane sudionike i visoke političke dužnosnike s ciljem poučavanja mladih o konkretnim politikama Europske unije, strategijama balkanskih zemalja prilikom pokušaja ulaska u EU i o novinarskoj etici u izvještavanju o njima.

Konferencija „EU Speed Learning” okupila je zainteresirane sudionike i visoke političke dužnosnike s ciljem poučavanja mladih o konkretnim politikama Europske unije, strategijama balkanskih zemalja prilikom pokušaja ulaska u EU i o novinarskoj etici u izvještavanju o njima.

Proteklog je tjedna u prostorijama Ekonomskog fakulteta u Zagrebu održana dvodnevna konferencija EU Speed Learning u organizaciji Diplomatskog kluba Fakulteta političkih znanosti, udruge studenata Europe AEGEE Zagreb i organizatora projekta Model European Union Zagreb. Ovaj je događaj osmišljen kao dio većeg projekta naziva EU za mene EU za tebe. Radilo se o brzom tečaju o politikama Europske unije kojim je pružena prilika mladima da nauče više o konkretnim politikama, među kojima su zaštita okoliša i regionalni razvoj.

Govornici na dvodnevnim panelima bile su istaknute osobe u područjima visoke politike i diplomatskog svijeta. Među ostalima, podršku projektu pružila je eurozastupnica Dubravka Šuica, saborski zastupnik Joško Klisović, prof. dr. sc. Igor Vidačak s FPZG-a, dr. sc. Senada Šelo Šabić iz Instituta za razvoj i međunarodne odnose te ambasadori zemalja Zapadnog Balkana.

Prvi dan Konferencije završio je panelom Društvo bez otpada – hrvatski san ili stvarnost? u organizaciji studentske udruge AEGEE Zagreb. Uz isticanje važnosti europskih politika za zaštitu okoliša, panelisti su ukazali na potrebu za hitnom promjenom načina saniranja i recikliranja otpada u hrvatskim gradovima kojima bez novog, održivog pristupa prijeti opasno zagađenje.

Foto: Studentski.hr
 

EU uvodi univerzalni punjač za sve uređaje, uključujući prijenosna računala, evo kada pravila stupaju na snagu


Prvog dana Konferencije naglasak je stavljen na zemlje Zapadnog Balkana koje imaju tendenciju da se priključe EU-u, ali i na probleme s kojima se pritom suočavaju. Sudionici su učili od ranije navedenih cijenjenih predavača, a nakon završetka panela Europska unija i Zapadni Balkan: Nove zvjezdice na europskom nebu okupljenima je pružena prilika da primijene stečena znanja strukturiranom raspravom i interaktivnom radionicom osmišljavanja strategija balkanskih zemalja pri ulasku u europsku zajednicu.

Drugog je dana održana radionica pod nazivom Kako izvještavati o politikama Europske unije? s ciljem otvaranja dijaloga o pitanjima novinarske etike prilikom izvještavanja o temama usko vezanim uz djelovanje institucija EU-a. Osim toga, fokus je stavljen i na pitanje digitalne sigurnosti, jedan od vodećih problema s kojima se danas novinarska struka susreće. Radionicu je vodila trenerica Morana Miljanović iz udruge HERMES, čija je zadaća bila poučiti zainteresirane sudionike o istraživačkom novinarstvu te političkoj i pravnoj terminologiji koja se koristi prilikom interpretiranja politika EU-a, a sve kako bi se novinare upozorilo na važnost odgovornog i kvalitetnog informiranja građana.

Foto: Studentski.hr
 

Jedinstvena prilika za novinare: otputujte besplatno u SAD uz WPI stipendije


Komentari zadovoljnih sudionika svjedoče o uspješno organiziranoj konferenciji:

– S obzirom na to da studiram na Fakultetu političkih znanosti te me posebno interesiraju kako međunarodni odnosi tako i nacionalna sigurnost, a i član sam Diplomatskog kluba, koji je, među ostalima, organizator eventa, došao sam s ciljem učenja nečeg novog i sagledavanja iz tuđe perspektive. Pritom konkretno mislim na kosovskog ambasadora u RH koji nam je iz vlastitog iskustva pričao koji su problemi, a da ih čak i naši europarlamentarci nisu bili svjesni. Naravno, da ne bi sve ispalo preozbiljno, radionice su organizirane i s dozom humora i u opuštenoj atmosferi kako bi se ipak približile studentima, potencijalnim visokim dužnosnicima u diplomaciji ili politici općenito te pokazale da nije sve crno-bijelo i ozbiljno, već da je puno komunikacije, kontakata, odnosa i iskustva potrebno za obavljanje tog zadatka, a dobar dio navedenog ne može se steći isključivo poslom već i međuljudskom interakcijom – kako izvan posla tako i offline. – rekao je Ivan Dominik Dragović.

– Tijekom Konferencije smo, ukratko, slušali tribinu o procesu kroz koji zemlje Zapadnog Balkana prolaze kako bi ušle u EU. Objašnjena je razlika između zemalja te regije i ostalih europskih zemalja, isto kao što su objašnjeni i mnogi problemi i izazovi s kojima se te zemlje suočavaju, kao što je nasljeđe rata, korupcije, organiziranog kriminala i posljedice migrantske krize. Ono što mi je pogotovo privuklo pažnju bila su mišljenja profesora s Fakulteta političkih znanosti, kao i njihove analize trenutačne situacije kada su u pitanju zemlje kao što su Bosna i Hercegovina. Slučaj BiH pogotovo me zainteresirao, s obzirom na to da je BiH zemlja s jednom od najgorih političkih, etničkih i socijalnih situacija u čitavoj Europi. Nadalje, primjer Kosova zapravo je bio vrlo pozitivan, pogotovo ako se uzmu u obzir riječi kosovskog veleposlanika. Za samu Konferenciju čuo sam od kolega s fakulteta, a s više njih sudjelovao sam u radionici nakon Konferencije koja je, naravno, bila vrlo zabavna. – istaknuo je Frano Miholjević.

– Budući da sam članica Diplomatskog kluba FPZG-a, odlučila sam doći na Konferenciju kako bih se pobliže upoznala sa stanjem zemalja Zapadnog Balkana i o njihovoj situaciji u EU. Na predavanju gosti su govorili o tome kakvo je stanje bilo u zemljama nekad (što se tiče ekonomije i pitanja vezanih uz EU) te kakvo je danas i na koji se način zemlje pokušavaju približiti EU i koje su prednosti ulaska tih zemalja u EU, odnosno što će EU od njih dobiti i što će one dobiti zauzvrat. Također smo se dotakli tema međususjedskih odnosa (npr. RH i Srbija) te kako bi se mogli riješiti nepovoljni, odnosno zaoštreni odnosi. Na radionici smo se podijelili po zemljama i kroz humor i snažnu argumentaciju pokušali smo objasniti zašto bi baš naša zemlja trebala ući u EU. Iskreno, jako mi se svidio ovakav način predavanja/radionice i smatram kako sam dobila vrlo vrijedno iskustvo koje će mi pomoći u budućim konferencijama. – izjavila je Ena Francuz.

FOTO: ORGANIZATORI KONFERENCIJE (MEUZ, AEGEE, HERMES I DIPLOMATSKI KLUB FPZG-A)