Najvažniji detalji iz života žena koje su promijenile svijet
Gledajući svijet danas možemo primijetiti da su muškarci i dalje brojniji na vodećima pozicijama, a žene se probijaju teže, ali brojne od njih svakako dokazuju da je ipak moguće.
Gledajući svijet danas možemo primijetiti da su muškarci i dalje brojniji na vodećima pozicijama, a žene se probijaju teže, ali brojne od njih svakako dokazuju da je ipak moguće.
Sigurni smo da gotovo svi znaju zašto se 8. ožujka diljem svijeta obilježava Međunarodni dan žena i koji događaji iz povijesti stoje iza svega. Oni koji poznaju povijest ili oni koji su čitali o počecima feminističkih pokreta dobro znaju u kakvoj su se situaciji žene prije nalazile. Kada se prisjetimo 1800. godine – koja nam sada već izgleda kao davna povijest – žene tada nisu mogle nositi hlače, nisu imale pravo glasa, nisu mogle raditi, morale su se udati za onoga koga bi odabrao njihov otac, a o svemu u njihovim životima odlučivao je njihov otac ili muž.
Kada govorimo o pravu glasa, 1893. godine Novi Zeland postao je prva zemlja koja je omogućila ženama pravo glasa. U Hrvatskoj, za vrijeme Jugoslavije, žene su to pravo dobile 1945. godine Zanimljivo je kako je Švicarska ženama dala glas tek 1971. godine na federalnoj razini, iako je u početku bilo problema s nekim kantonima – no kasnije se i to promijenilo.
Gledajući svijet danas možemo primijetiti da su muškarci i dalje brojniji na vodećima pozicijama, a žene se probijaju teže, ali brojne od njih svakako dokazuju da je ipak moguće. Na političkim izborima u Republici Hrvatskoj postoji zakonska obveza političkih stranaka da osiguraju kvotu od 40% zastupljenosti žena na listama kandidata za izbore. Ono što već svi znaju jest da su stranke zbog neispunjenja kvote redovito sankcionirane, što za većinu stranaka očito i ne predstavlja neki veliki problem. U zadnje je vrijeme sve više rasprava o tome koliko su kvote zaista dobar mehanizam za poticanje ravnopravnosti i osiguranje ravnomjerne zastupljenosti žena, prvenstveno u politici. S obzirom na to da je mnogo argumenata za, ali i onih protiv, još ostaje vidjeti kako će dalje teći rasprave i hoće li se možda pronaći neki bolji mehanizam.
Osim toga, u današnje vrijeme feminizam sve više poprima negativne konotacije – što sigurno ima mnogo uzroka – no ako uzmemo u obzir da je feminizam ideja o ravnopravnosti žena i muškaraca u političkom, ekonomskom, socijalnom i društvenom smislu i ako se on kao takav i prihvaća, sigurni smo da oni koji negativno gledaju na feminizam trebaju još jednom promisliti. S obzirom na to da je cijeli svijet dosegao jednu visoku razinu razvitka, možemo reći u svim pogledima, ravnopravnost žena i muškaraca više ne treba dovoditi u pitanje, već svakodnevno raditi na širenju svijesti o važnosti ravnopravnosti.
U nastavku donosimo najvažnije informacije o nekoliko žena koje su svojim djelovanjem promijenile svijet. Iako nije lako izabrati samo nekoliko, vjerujemo kako ćete se složiti s našim popisom.
Marie Curie bila je prva žena koja je dobila Nobelovu nagradu i prva osoba koja je uspjela dobiti Nobelovu nagradu za dvije različite kategorije. Prvu nagradu dobila je 1903. godine za fiziku za radioaktivnost, a drugu 1911. godine za kemiju. Tijekom Prvog svjetskog rata razvila je praktičnu uporabu X-zraka, odnosno rendgenskih zraka, a otkrila je i dva nova elementa – radij i polonij. S obzirom na diskriminaciju koja je tada bila usmjerena prema ženama u znanosti, možemo reći da je razbila brojne predrasude i otvorila put svim ženama u znanosti.
Modna dizajnerica Coco Chanel rođena je 19. kolovoza 1883. godine u Francuskoj. Poznata je diljem svijeta po svojim specifičnim dizajnima, odijelima, ali i po maloj crnoj haljini koja je postala bezvremenski must-have komad odjeće za svaku djevojku. Odrasla je u sirotištu, a prije otvaranja svog prvog dućana odjeće 1910. godine kratko se bavila pjevanjem. Već 1920. godine predstavila je svoj prvi parfem, Chanel odijelo i već spomenutu svima poznatu malu crnu haljinu. Odjeću je dizajnirala tako da je posebno pazila na udobnost prilikom nošenja. Umrla je 10. siječnja 1971. godine
Rođena 1884. godine u New Yorku, Eleanor Roosevelt kao prva dama počela je mijenjati značenje uloge koju je dobila. Bila je nećakinja američkog predsjednika Theodorea Roosevelta, a udala se za Franklina D. Roosevelta koji je također bio predsjednik Sjedinjenih Američkih Država. Kroz ulogu prve dame zalagala se za ljudska i ženska prava. Nemoguće je govoriti o razvoju ljudskih prava bez da se spomene njeno ime i rad kojim je doprinijela razvitku cjelokupnih ljudskih prava. Nakon što je napustila Bijelu kuću 1945. godine, nastavila je s radom u Ujedinjenim narodima, a umrla je 1962. godine
Annelies Marie Anne Frank rođena je 12. lipnja 1929. godine Svjetski je poznata žrtva holokausta u Drugom svjetskom ratu čiji su svakodnevne zapise pročitali milijuni ljudi diljem svijet. Knjiga Dnevnik Anne Frank jedna je od najčitanijih knjiga na svijetu, a u njoj je pisala o svojim iskustvima i željama tijekom razdoblja progona Židova. Njena se obitelj uspješno skrivala dvije godine u Amsterdamu, no onda je poslana u koncentracijski logor, gdje je Anne i umrla. Svi oni koji su čitali njezine zapise emotivno proživljavaju svaku rečenicu koja je napisana dječje iskreno, a sve napisano govori o tome kroz što je prolazila tijekom rata i kakvi su se užasi događali u svijetu u to vrijeme.