„Albert Einstein rekao je da je mašta najveća snaga. Ljudi, maštajte!”
Predstavljamo vam Valtera Rošu, diplomiranog ekonomista i glumca koji će u Studiju Smijeha predstaviti „Mistero Buffo”, zbirku satiričnih monologa talijanskog nobelovca Darija Foa.
Predstavljamo vam Valtera Rošu, diplomiranog ekonomista i glumca koji će u Studiju Smijeha predstaviti „Mistero Buffo”, zbirku satiričnih monologa talijanskog nobelovca Darija Foa.
Ove subote Studio Smijeha ugošćuje zanimljivu ličnost koja kombinira kazalište i stand up show - Valtera Rošu. Valter će se publici predstaviti zbirkom satiričnih monologa - Mistero Buffo - talijanskog nobelovca Darija Foa iz 1969, monokomedijom ili kako Valter kaže, pretečom stand up comedy showa. Samo djelo temelji se na Foovom istraživanju srednjovjekovne narodne predaje i tradicije tzv. giullara, odnosno lakrdijaša. Valter inače dolazi iz Pule, diplomirao je ekonomiju, a glumom se bavi već nekoliko godina u pulskom INK.
„Vratit će se Valter...” i zbilja se vratio! Pozdrav, Valtere, i hvala ti na intervjuu! Prvo što me zanima jest kako uspiješ povezati naizgled nepovezivo u svome životu i karijeri, a kreće od ekonomije do glume pa zatim do stand up showa?
Hvala Vama na pozivu! Odgovor na to pitanje leži u jednostavnosti. Ono što možda izgleda nepovezano zapravo jest povezivo. Treba se samo malo fokusirati. Ekonomija, kazalište, umjetnost, pravosuđe, politika, zdravstvo... svi smo dio svega toga.
Čestitamo na uspješnom seminaru i nominaciji publike za „Izvođača godine” na portalu Teatar.hr! Zašto si za svoj rad odabrao upravo djelo Mistero Buffo Darija Foa i isti iskoristio i u stand up svrhe? Koliko je Dario Fo dalje utjecao na tvoj rad?
Još jednom hvala! Mistero Buffo je odabrao nas! Kad kažem nas, mislim na Aleksandra Bančića, koautora i koprevoditelja naše hrvatske verzije. Naime, nas dvojica smo prvi u Hrvatskoj preveli i postavili na scenu ovo, može se reći, Foovo najpoznatije djelo. Ono je zasigurno i jedan od bitnih razloga za Foovo osvajanje Nobelove nagrade za književnost 1997. godine To su neki od razloga, a još bitniji razlozi su to što je ta serija monologa svevremenska, aktualna i danas. Dario Fo je maestralno dramaturški obradio srednjovjekovnu predaju i tradiciju tadašnje, da se tako izrazim, nove vrste glume i novog pristupa stvaranja kazališta koji se pojavio nakon raspada Rimskog Carstva. Dakle, jedan glumac na sceni koji igra više likova, koji prepričava događaje i satirično kritizira društvo. Takav pristup je jako kreativan i otvara jako puno scenskih mogućnosti. Zato preteča stand up comedy showa!
Predstavlja li kazalište za tebe nešto čime se želiš baviti i u daljnjoj budućnosti? Imaš li u planu novih predstava?
Premijera našeg pulskog Mistera Buffa bila je u lipnju 2012. godine Nakon toga sam radio još kazališnih projekata u matičnoj kući u INK Pula, jednu predstavu u Italiji na Siciliji, te sam snimao seriju za HRT Počivali u miru 2. Što se tiče novih projekata, uvijek se nešto kuha u loncu.
Za nas koji ćemo te tek imati priliku čuti, u kojem smjeru tvoj humor ide, odnosno na čemu je naglasak i kojim se temama baviš u svome stand up showu?
Mistero Buffo satirički kritizira i ironizira aristokraciju, plemstvo, crkveni kler, odnosno sve one koji su u srednjem vijeku tlačili i iskorištavali narod za svoje materijalne svrhe. Taj tekst zapravo pokazuje da je civilizacija možda napredovala u znanstvenim i tehnološkim poljima, ali još uvijek imamo humanitarnih problema, poput npr. izbjegličke krize, visokih stopa nezaposlenosti i sveprisutne korupcije. Zato je taj tekst svevremenski poput Shakespearea ili Molierea.
Jesi li dosad imao priliku nastupati u stand up showu?
Još uvijek nemam iza sebe jedan, da tako kažem, klasični stand up comedy show i ne znam hoću li ga ikad i realizirati. Bitno je pronaći kanale na koji način se želiš izraziti. Inspiracija je svugdje oko nas. Ekonomija, kazalište, umjetnost, pravosuđe, politika, zdravstvo...
Kao jedna, usudimo se reći, zbilja poduzetna i ambiciozna mlada osoba, što bi poručio mladima u 21. stoljeću?
Poručujem da se usude! Da budu hrabri, da rade na sebi, da uče, da osluškuju i prate što se događa. Da uče povijest ne samo iz školskih knjiga, nego da istražuju, neka budu radoznali.
Albert Einstein rekao je da je mašta najveća snaga. Ljudi, maštajte!