LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Udruga DAR

Sustav u Hrvatskoj ne prepoznaje na tisuće darovite djece, hoće li najavljeni pravilnik donijeti promjene?

Novi pravilnik, koji bi trebao stupiti na snagu do kraja godine, obvezuje ravnatelje škola na donošenje odluke o statusu darovitih učenika te osigurava individualizirane programe i praćenje.

Novi pravilnik, koji bi trebao stupiti na snagu do kraja godine, obvezuje ravnatelje škola na donošenje odluke o statusu darovitih učenika te osigurava individualizirane programe i praćenje.

Prema procjenama udruge DAR, u Hrvatskoj živi između 7500 i 10 000 darovite djece i mladih, no sustav ih dosad nije adekvatno prepoznao. Trenutno, rad s darovitim učenicima ovisi o entuzijazmu nastavnika i roditelja te nije sustavno uređen. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih uputilo je novi pravilnik na javno savjetovanje, s ciljem bolje organizacije i podrške toj skupini djece.

Otvorene su prijave za dodjelu državnih nagrada za znanost, uz posebnu kategoriju za mlade


Novi pravilnik, koji bi trebao stupiti na snagu do kraja godine, obvezuje ravnatelje škola na donošenje odluke o statusu darovitih učenika te osigurava individualizirane programe i praćenje. Time bi se napokon stvorio učinkovit sustav podrške, a daroviti učenici dobili bi priliku za rad prema prilagođenim kurikulima, grupne aktivnosti, te sudjelovanje na seminarima i natjecanjima, piše Dnevnik.hr.
 

Poboljšanje praćenja darovitih učenika


Evo koliko će uskrsnice dobiti zaposleni u školama i na fakultetima


Pravilnik također predviđa da će učenike pratiti poseban tim stručnjaka, uključujući ravnatelja, pedagoga, psihologa te vanjske suradnike. Tim će imati obvezu voditi evidenciju u e-Matici i surađivati s roditeljima. Uvođenje posebnih razrednih odjeljenja za darovite učenike jedna je od mjera koja bi mogla značajno unaprijediti sustav.

Prijavite kandidate za dodjelu prestižne nagrade za iznimna postignuća u obrazovanju


Očekuje se da će novi pravilnik donijeti konkretnu promjenu u radu s darovitom djecom, omogućiti sustavnu podršku i olakšati prepoznavanje njihovih potreba, što do sada nije bilo moguće na razini cijelog obrazovnog sustava.
IZVOR: DNEVNIK.HR
FOTO: CANVA PRO / KZENON, ILUSTRACIJA