Senzacionalno otkriće u Istri: mladi speleolog pronašao fosilizirani otisak dinosaura
Ovo nije prvo takvo otkriće na područje Istre. Naime, od ukupno 24 službena nalazišta dinosaurskih ostatak u Hrvatskoj, čak njih 21 nalaze se na prostoru našeg najvećeg poluotoka.
Ovo nije prvo takvo otkriće na područje Istre. Naime, od ukupno 24 službena nalazišta dinosaurskih ostatak u Hrvatskoj, čak njih 21 nalaze se na prostoru našeg najvećeg poluotoka.
Na međunarodnom simpoziju Georaznolikost i geobaština - stanje i perspektive, koji se nedavno održao u Pećinskom parku Grabovača u Perušiću, mladi istarski speleolog predstavio je svoje novo otkriće - fosilizirani otisak dinosaura.
Delić je sve fotodokumentirao i fotografije poslao profesoru Aleksandru Mezgi s Geološkog odsjeka zagrebačkog PMF-a. Profesor je ubrzo obišao lokalitet i utvrdio kako se uistinu radi o otisku dinosaura iz roda sauropoda.U jednom trenutku u daljini sam ugledao plohu s mnogo rupa koje se pravilno prate u nizu. U istom trenutku pomislio sam da se radi o mogućim fosiliziranim tragovima otisaka dinosaura (ihnofosilima) i spustio se do lokacije gdje sam imao što vidjeti. Ploha s više od 200 okruglasto-eliptičnih tragova poredanih u nekoliko nizova - rekao je Delić za Glas Istre.
Ovo nije prvo takvo otkriće na područje Istre. Naime, od ukupno 24 službena nalazišta dinosaurskih ostatak u Hrvatskoj, čak njih 21 nalaze se na prostoru našeg najvećeg poluotoka.Dobivanjem rezultata laboratorijskih analiza stijena koje su odradili Brčić i Trinajstić pri Hrvatskom geološkom institutu zaključeno je da se radi o prvom nalazištu fosila tragova stopa dinosaura na istočnoj obali istarskog poluotoka - potvrdio je Delić.
Važnost takvih lokaliteta ponajprije je znanstveno-obrazovnog karaktera, jer su takve pojave iznimno rijetke i govore nam o geološkoj prošlosti naših prostora. Zanimljivo saznanje koje nam daju takva nalazišta je činjenica da kada su nastali ti tragovi, područje Istarskog poluotoka je bilo mnogo južnije nego danas, spojeno s današnjim apeninskim poluotokom i predstavljalo je poveznicu između nekadašnjeg kopna današnjeg Afričkog i Europskog kontinenta. S druge strane, izgled okoliša bio je nalik današnjim Bahamima, konkretnije mnogo toplija klima, mnoštvo otoka i priobalnih laguna te bogata i gusta vegetacija - opisao je Delić za Glas Istre.