Prvi hrvatski 3D printer
3D printeri današnjice koriste se u gotovo svim poznatim granama – medicini, modi, autoindustriji, aeronautici, dentalnoj medicini, arhitekturi...
3D printeri današnjice koriste se u gotovo svim poznatim granama – medicini, modi, autoindustriji, aeronautici, dentalnoj medicini, arhitekturi...
Na domaće tržište stigao je prvi hrvatski 3D printer. Forcebook UltraPrint 3D je uređaj široke primjene koji se može koristiti pomoću računala, ali i bez računala.
Forcebook UltraPrint 3D omogućava ispis gotovo svakog modela prema potrebi, maksimalnih dimenzija 225 x 145 x 150 mm. Uz korištenje nekih dodatnih programa, poput Google SketchUpa, AutoCada i Blendera, moguće je kreirati i vlastite 3D modele. Za sve koji će uređaj koristiti uz računalo dolazi i poseban istoimeni program koji služi za pripremu modela koji se žele isprintati te za podešavanje načina ispisa.
U razvoj uređaja teškog 11 kilograma uloženo je godinu i pol dana, a sva istraživanja, razvojne faze, testiranja, dizajn i kontrola kvalitete provedeni su u Hrvatskoj, dok je hardver uređaja proizveden u suradnji s kineskim partnerima.
Dolazi s menijem i uputama na hrvatskom jeziku, a imat će i zgodne dodatke, poput olovke kojom modele možete crtati po zraku. Namijenjen je arhitektima, dizajnerima, tvorcima igara i igračaka, hobistima i ostalim sličnim zanimanjima.
Kako radi i gdje se koristi?
Radi po načelu tzv. „aditivne manufakture“, odnosno slaganja više slojeva topljene plastike koja u konačnici daje gotov produkt. Printeru se može zadati gustoća slojeva, a samim time i preciznost izrade. Za sada se može printati u samo jednoj boji.
3D printeri današnjice koriste se u gotovo svim poznatim granama – medicini, modi, autoindustriji, aeronautici, dentalnoj medicini, arhitekturi... Printanje jednostavnijih modela može trajati 10-ak minuta, dok je za kompliciranije potrebno i do 30 sati.
Maloprodajna cijena Forcebook UltraPrint 3D uređaja je 6 999 kuna (PDV uključen) te ga je moguće pronaći u svim poslovnicama HGspota – Zagrebu, Vinkovcima, Rijeci i Splitu. Očekuje se kako će se do kraja godine prodati 200-300 uređaja.