LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Međunarodni dan životinja bez doma

Prijatelji životinja: „Udomljavanje je društveno odgovorno ponašanje!”

Prijatelji životinja navode da kao humano društvo trebamo poticati udomljavanje životinja umjesto njihove kupnje.

Prijatelji životinja navode da kao humano društvo trebamo poticati udomljavanje životinja umjesto njihove kupnje.

Prijatelji životinja pozivaju na obilježavanje Međunarodnog dana životinja bez doma, kojim se želi ukazati na nužnost rješavanja problema napuštanja životinja. Navode da je potrebno aktivno provoditi mikročipiranje i kastraciju pasa i mačaka te da kao humano društvo trebamo poticati udomljavanje životinja umjesto njihove kupnje. Primjer je to, ističu, plemenitog i društveno odgovornog ponašanja.

Udruga „Prijatelji životinja“ savjetuje kako pomoći smanjenju napuštenih životinja


Međunarodni dan životinja bez doma obilježava se od 1992. godine svake treće subote u kolovozu, a pokrenula ga je organizacija International Society for Animal Rights (ISAR). Ove godine obilježava se u subotu, 21. kolovoza, u više od 50 država svijeta, na šest kontinenata.

– Osim potrebe stalnog osvještavanja javnosti o važnosti odgovornog skrbništva, provođenja kastracije pasa i mačaka te udomljavanja umjesto kupnje životinja, naglasak treba biti na sustavnom rješavanju problema i uključivanju svih nadležnih u rješavanje uzroka – navodi Koraljka Petrinović, koordinatorica Mreže za zaštitu životinja, projekta udruge Prijatelji životinja koji okuplja više od 50 udruga u Hrvatskoj.

Mreža za zaštitu životinja poslala je poziv svim jedinicama lokalne samouprave da se pridruže obilježavanju Međunarodnog dana životinja bez doma organiziranjem javnog događanja kojim se promovira udomljavanje, kao i postavljanjem promotivnih plakata, slanjem medijskih objava, tiskanjem letaka, omogućavanjem kastracija po povoljnijim cijenama ili besplatno i sl. 

Nova godina bez uznemiravanja: veća kontrola prodaje i upotrebe pirotehnike, laserski show umjesto vatrometa


– Neke jedinice lokalne samouprave već financiraju i subvencioniraju kastracije pasa i mačaka poznatih skrbnika, uz one napuštene i u fazi udomljavanja, te provode kontrolu mikročipiranja pasa obilaskom svih kućanstava, što je i njihova zakonska obaveza. No životinje trebaju uključivanje svih gradova i općina u promociju udomljavanja i provođenje kastracija kako bi se spriječila okrutnost napuštanja neželjenih pasa i mačaka. Oni lutaju izloženi gladi, žeđi, vremenskim neprilikama, kotačima automobila i zlostavljačima ili dugo čekaju udomitelje u kavezima skloništima. – ističu Prijatelji životinja. 

Dodaju i da su psi i mačke pripitomljene životinje koje ovise o ljudima da im osiguraju hranu, vodu, veterinarsku skrb, kontrolu razmnožavanja, sklonište i sigurnost te da ne mogu dugo opstati bez nas.

Što studenti žele? 92 posto studenata želi uvođenje veganskih obroka u studentske menze


– Danas nitko ne mora imati psa ili mačku pod svojom skrbi, no ako to odluči, treba preuzeti odgovornost koja uključuje dovoljno vremena i novaca da zadovolji sve fizičke i psihičke potrebe tog živog bića koje postaje novi član obitelji. – upozoravaju.

FOTO: PRIJATELJI ŽIVOTINJA