Pokrenute su linije za psihološku pomoć mladima
– Uvidjeli smo potrebu za sustavnom i stručnom podrškom mladima, stoga se u suradnji sa Hrvatskom psihološkom komorom pokreću linije za telefonsko savjetovanje mladih. – poručuje državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić.
– Uvidjeli smo potrebu za sustavnom i stručnom podrškom mladima, stoga se u suradnji sa Hrvatskom psihološkom komorom pokreću linije za telefonsko savjetovanje mladih. – poručuje državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić.
Središnji državni ured za demografiju i mlade i Hrvatska psihološka komora pokrenuli su projekt BRINI O SEBI – BUDI DOBRO – proŽIVI COVID s ciljem pružanja psihološke podrške mladima u Hrvatskoj i očuvanja njihova mentalnog zdravlja za vrijeme pandemije koronavirusa U njegovu sklopu otvorena je ukupno 21 telefonska linija za savjetovanje mladih – u 20 županija i gradu Zagrebu.
– Frustracija zbog ograničavanja socijalnih kontakta i izlazaka, osjećaj usamljenosti, zabrinutost oko završetka školske godine i mature, prevelik stupanj kritike odraslih u odnosu na odgovornost mladih, ali i strah od zaraze za članove svojih obitelji samo su neki od problema s kojima se susreću mladi u Hrvatskoj tijekom pandemije koronavirusa Saznanja su to dobivena putem video-konferencija te kontaktom s predstavnicima mladih srednjoškolske dobi, koje su zajedničkim angažmanom proveli Središnji državni ured za demografiju i mlade i Hrvatska psihološka komora. – ističu predstavnici.
Namjera je bila, navode, saznati s kojim se poteškoćama susreću mladi u ovom vremenu, kako se mentalno nose s ograničenjem socijalnih kontakata, kako oni vide svoju ulogu u sprječavanju širenja koronavirusa te što im je potrebno za savladavanje trenutne situacije.
– Mladi iz srednjih škola iz raznih dijelova Republike Hrvatske istaknuli su i kako imaju potrebu za razgovorima o mentalnom zdravlju sa stručnom službom škola na satovima razrednika, ali i da im većini nije ugodno tražiti izravnu pomoć za svoja psihička stanja. Većina ih je navela kako bi se anonimno javili i potražili psihološku pomoć stručnjaka jer među prijateljima osjete kako se mladi teško nose u okolnostima izazvanim koronavirusom – dodaju.
Državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić poručuje:
– Svjesni situacije koje je pred mlade u Hrvatskoj stavila pandemija koronavirusa te izazova koje je donijelo novo normalno željeli smo doznati koji su njihovi najveći problemi, te dobiti izravna saznanja o utjecaju pandemije na njihove živote i mentalno zdravlje. Uvidjeli smo potrebu za sustavnom i stručnom podrškom mladima, stoga se u suradnji sa Hrvatskom psihološkom komorom pokreću linije za telefonsko savjetovanje mladih. Radi se o sveukupno 21 liniji koje će biti otvorene u 20 hrvatskih županija i gradu Zagrebu unutar projekta Brini o sebi – Budi dobro – Proživi COVID. Mladima želimo poručiti kako ih razumijemo te se nadamo da će im ovaj vid podrške biti jedan od načina za lakše prebrođivanje trenutačne situacije.