LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Nastavak štrajka

Ministarstvo je objavilo podatke o plaćama u obrazovanju – smatraju da razloga za štrajk nema!

„Zbog svega što je u posljednjih deset godina napravljeno za unaprjeđenje materijalnog i nematerijalnog statusa zaposlenika u obrazovanju, ne nalazimo nikakav razlog za štrajk. Od početka mandata Vlade, svake godine povećavana je plaća zaposlenicima u sustavu obrazovanja pa sada već govorimo o više od 60 posto kumulativnog povećanja.”

„Zbog svega što je u posljednjih deset godina napravljeno za unaprjeđenje materijalnog i nematerijalnog statusa zaposlenika u obrazovanju, ne nalazimo nikakav razlog za štrajk. Od početka mandata Vlade, svake godine povećavana je plaća zaposlenicima u sustavu obrazovanja pa sada već govorimo o više od 60 posto kumulativnog povećanja.”

Dok se nastavljaju štrajkovi obrazovnih djelatnika u Hrvatskoj, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih ostaje čvrsto pri stavu da za štrajkom potrebe nema, stoga su u petak objavili podatke o povećanju plaća u osnovnim i srednjim školama te visokoobrazovnim ustanovama od 2019. godine do danas. 

U prezentaciji naziva Plaće u obrazovanju u osnovnim i srednjim školama te visokom obrazovanju objavili su ukupna povećanja medijalne i prosječne neto plaće u eurima od 2019. do 2025. godine. 

 

„Čak i za vrijeme korona krize kada je BDP pao za više od 8 posto, kada su plaće u privatnom sektoru padale i kada nije bilo govora o inflaciji, plaće zaposlenicima u obrazovanju povećane su za 2 posto.”


Prema njihovim podacima, prosječna plaća je u osnovnim školama učitelju rasla 67 posto te sada iznosi 1.481 eura, učitelju-mentoru 66 posto (1.713 eura), a učitelju-savjetniku 70 posto (1.928 eura), dok je u srednjim školama od 2019. godine do danas nastavniku i nastavniku-mentoru plaća narasla 70 posto te sada iznosi 1.589 i 1.804 eura, a nastavniku savjetniku 71 posto (1.995 eura). 

U visokom obrazovanju, od 2019. do danas, prosječna plaća asistenta ukupno je povećana 58 posto pa tako sada iznosi 1.389 eura, višeg asistenta 54 posto (1.754 eura), docenta 54 posto (2.064 eura), izvanrednog profesora 60 posto (2.416 eura), redovitog profesora 56 posto (2.764 eura), a redovitog profesora u trajnom zvanju 47 posto (3.178 eura). 

Danas je krenuo treći cirkularni štrajk u školama u Hrvatskoj, provjerite tko sve štrajka


Iz Ministarstva su napomenuli i da je ovaj mjesec svim zaposlenicima isplaćena uvećana plaća za 3 posto te će im do kraja godine plaća biti uvećana za dodatnih 3 posto. Uz to, za tri mjeseca ponovo počinju pregovori sa sindikatima o dodatnom povećanju plaća.  
 

„Ako govorimo o utjecaju inflacije, prema dostupnim podacima, kumulativna inflacija od 2019. do siječnja bila je 28,1 posto, a rast plaće učitelja u istom razdoblju 67 posto što nam pokazuje da je usprkos inflaciji povećanje plaća učitelja u navedenom razdoblju i dalje značajno.”


Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja se još krajem ožujka ove godine osvrnuo na tvrdnje Ministarstva o velikom rastu plaća u obrazovanju, prenosimo što su tada naveli na svojoj web stranici. 

„Ministarstvo znanosti i obrazovanja se na svojim konferencijama za medije posljednjih dana iz petnih žila trudi pokazati koliko su u apsolutnim iznosima rasle plaće učitelja, asistenata, profesora… No, takav pristup je promašen jer u potpunosti ignorira razloge zbog kojih u ovom trenutku štrajkaju zaposleni u obrazovanju i znanosti. Problem nije u tome što plaće nisu rasle, već što su u nekim drugim sustavima rasle bitno više.”


Evo što su tada rekli i o ministru Radovanu Fuchsu. 

„Dok su se drugi ministri 'laktarili' za koeficijente u svojim sustavima, ministar Fuchs je „spavao'”.”


Tada su javnost podsjetili na neke međuodnose i razloge nezadovoljstva u obrazovanju i znanosti: 

Jučer je počeo cirkularni štrajk u školama, evo kakav je bio odaziv


Asistent na sveučilištu, učitelj, nastavnik u prosvjeti – koeficijent 2,01
Čuvar prirode u parku – 2,1
Socijalni radnik – 2,17
Asistent na Policijskoj akademiji – 2,3
Biskupski vikar u MUP-u – 3,1
Koordinator za medije i protokol u državnoj upravi – 3,25
Savjetnik za pitanja dijaspore – 3,5.

Detaljne podatke o iznosima plaća možete pročitati ovdje.  
IZVOR: MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I MLADIH
FOTO: SCREENSHOT MZOM