LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Koronavirus

Internetom kruži glasovna poruka: „U ovom trenutku najugroženiji je pacijent mlađe srednje životne dobi i prethodno je bio zdrav”

Osoba koja se predstavlja kao liječnica uputila je poruku javnosti o trenutnoj situaciji s koronavirusom, a u njoj navodi i kako građani trebaju postupati.

Osoba koja se predstavlja kao liječnica uputila je poruku javnosti o trenutnoj situaciji s koronavirusom, a u njoj navodi i kako građani trebaju postupati.

Internetom kruži glasovna poruka navodno mlade liječnice koja želi javnost upozoriti na ozbiljnost situacije s koronavirusom te uputiti sve u postupanje u slučaju bolesti. Liječnica se na ovaj pothvat, kako navodi, odlučila zbog aktualne pandemije, ali i svojeg liječničkog poziva zbog kojeg je osjetila odgovornost da podijeli informacije koje ima i koje je probrala iz različitih izvora prve linije fronta.

– Situacija je ozbiljna i u ovom trenutku je nebitno je li nam je složila priroda ili je odgovor u teorijama zavjere. Ono što je najvažnije jest da postoji odgovornost za brzinu širenja ove bolesti u svakome od nas. Moji fantastični i požrtvovni stručni kolege i prijatelji na zaraznoj već su na koljenima i umorni, a tek se očekuje priljev novih, ozbiljnijih slučajeva. Mi ostali liječnici smo dobili rješenje o mobilizaciji i očekujemo im se pridružiti borbi protiv ove bolesti.

Navodi kako je širenje virusa neizbježno, ali da je izuzetno važno da se ono uspori higijenskim mjerama i samoizolacijom kako bi zdravstveni sustav zapravo imao priliku pružiti adekvatnu skrb u borbi za život onima kojima će to biti potrebno.

Student iz Đakova dobio tužbu protiv sveučilišta zbog neodržavanja nastave u vrijeme koronavirusa


– Najugroženiji su bolesni i stariji, ali važno je da znate da je u ovom trenutku najugroženiji pacijent u bolnici mlađe srednje životne dobi i prethodno je bio zdrav. Kako bi izbjegli njegov scenarij osobno, važno je da znate sljedeće: prvih sedam dana bolest može imati blage simptome, na primjer, tipičnu temperaturu do 38,5 stupnjeva, kašalj i u tom periodu je bitno da mirujete, hidrirate se i koristite ono što vam inače pomaže kod težih viroza ili gripe: vitamin C, češnjak, med i od antipiretika paracetamol.

Ono što liječnica ističe jest zadržavanje poštovanja prema bolesti i da ju nikako ne smijemo ignorirati, ali navodi i do kada ne trebamo odlaziti u bolnicu. Naglašavamo kako su to upute ove osobe, no prema uputama HZJZ-a potrebno je javiti se telefonom na broj nadležnog epidemiologa u vašoj županiji.

Koronavirus ponovno kuca na vrata ili nikad nije ni otišao?


– Ako dođe do pogoršanja, a ono se događa tipično sedmi do osmi dan od početka bolesti, izuzetno je naglo, nastupa u 24 do 48 sati i tada se javlja teško disanje, odnosno ta hipneja i uz to je teško pričati. To je trenutak u kojemu se potrebno javiti u bolnicu, inače ne. Visoka temperatura može trajati i duže od 7 dana, ali ako je opće stanje i disanje dobro,  potrebno je samo ležati kod kuće kako se sustav ne bi gušio nepotrebnim gužvama i zauzimanjem mjesta. – navodi liječnica

Svakako ističemo da nije poznato o kojoj je liječnici riječ te da se radi o neslužbenim informacijama, a upute o postupanju svakako pratite na stranici Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Na Sveučilištu u Splitu promovirani su oni u čije ruke stavljamo svoje zdravlje


FOTO: PIXABAY