LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Upotreba pirotehničkih sredstava

I službeno krenula sezona „pucanja”: od pirotehnike svake godine najviše nastradaju djeca

Odgovorno ponašanje i pridržavanje zakonskih propisa ključni su za sigurnost svih građana, osobito djece i mladih, tijekom blagdanskog razdoblja.

Odgovorno ponašanje i pridržavanje zakonskih propisa ključni su za sigurnost svih građana, osobito djece i mladih, tijekom blagdanskog razdoblja.

U Republici Hrvatskoj uporaba petardi i drugih pirotehničkih sredstava strogo je regulirana zakonom. Još od 2. siječnja 2021. godine na snazi je potpuna zabrana prodaje, nabave, posjedovanja i uporabe petardi kategorije F2 i F3 tijekom cijele godine. Ova zabrana obuhvaća i razdoblje božićnih i novogodišnjih blagdana, kada je uporaba pirotehnike tradicionalno bila najraširenija. 

Unatoč zabrani, uporaba drugih pirotehničkih sredstava dopuštena je u određenim razdobljima. Građani smiju nabavljati pirotehnička sredstva kategorije F1, poput prskalica i sličnih proizvoda, od 15. prosinca do 1. siječnja, dok je njihova uporaba dozvoljena od 27. prosinca do 1. siječnja. Važno je napomenuti da je uporaba pirotehnike zabranjena u zatvorenim prostorima i na mjestima gdje se okuplja veći broj ljudi, kao i u blizini bolnica, škola, vrtića i vjerskih objekata. 

Zagrijte se u hladnim zimskim danima uz ovaj malo drugačiji recept za kuhano vino



Kazne za nepoštivanje ovih propisa su značajne. Građani koji koriste zabranjena pirotehnička sredstva mogu biti kažnjeni novčanom kaznom u iznosu od 660 do 2 tisuće eura. Roditelji ili skrbnici djece koja se koriste pirotehničkim sredstvima također mogu biti kažnjeni iznosom od 130 do 390 eura. Pravne osobe i obrtnici koji prodaju pirotehniku djeci mlađoj od 14 godina suočavaju se s kaznama od 1 320 do 3 980 eura.
 

Najviše ozljeda među djecom


Studentski centar u Varaždinu zagrnuo je bajkovito adventsko ruho


Statistike pokazuju da, unatoč zakonskim ograničenjima, i dalje dolazi do ozljeda uzrokovanih pirotehnikom, osobito među djecom i mladima. Tijekom prošle zime u Hrvatskoj je zabilježeno 19 ozljeda povezanih s pirotehnikom, od kojih su tri osobe zadobile teške ozljede. Posebno je zabrinjavajuće što su gotovo dvije trećine ozlijeđenih bila djeca. 

Liječnici upozoravaju da ozljede uzrokovane petardama mogu imati trajne posljedice, uključujući gubitak prstiju, oštećenje vida i sluha te ozbiljne psihološke traume. Stoga apeliraju na roditelje i skrbnike da educiraju djecu o opasnostima uporabe pirotehnike i da se suzdrže od njezine uporabe, kako bi se spriječile nepotrebne ozljede i tragedije. 

Pronađeni štetni sastojci u Dubai čokoladi



Policija redovito provodi akcije s ciljem sprječavanja nezakonite uporabe pirotehnike, povećanja sigurnosti građana te smanjenja broja ozljeda i materijalne štete. Unatoč tome, crno tržište petardi i dalje postoji, što dodatno otežava provedbu zakona i zaštitu građana. 
FOTO: CANVA PRO / KAMELEON007, ILUSTRACIJA