LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Zbunjujući slučaj

Hrvatski mladić poginuo na bojištu u Ukrajini? Rusi objavili dokumente, ali potvrde nema

Iako se izvori još uvijek nisu složili u vezi s smrću hrvatskog borca, analitičari ističu zabrinjavajući trend – sve više stranih volontera gubi život na ukrajinskoj bojištima, najčešće u borbama na prvoj liniji.

Iako se izvori još uvijek nisu složili u vezi s smrću hrvatskog borca, analitičari ističu zabrinjavajući trend – sve više stranih volontera gubi život na ukrajinskoj bojištima, najčešće u borbama na prvoj liniji.

U zadnjih nekoliko dana proširila se vijest da je u Ukrajini poginuo 25-godišnji Hrvat, A. C., koji je borio na strani ukrajinske vojske. Rusi su objavili dokumente koji uključuju njegovu osobnu iskaznicu, izdanu 27. rujna 2023. u Koprivnici i vojnu iskaznicu ukrajinske vojske, datiranu na 20. ožujka 2024. godine, što sugerira da je A. C. potpisao ugovor s ukrajinskom vojskom tek u posljednje vrijeme. Ruski izvori tvrde da je poginuo u Donjecku, na dijelu bojišta pod kontrolom Ukrajinaca.

Međutim, trenutno nema potvrde da je hrvatski borac zaista stradao. Postoji mogućnost da su Rusi došli do njegovih dokumenata prilikom povlačenja ukrajinskih snaga, što bi moglo ukazivati na to da je A. C. preživio. Također, zanimljivo je da nema njegovih profila na društvenim mrežama, što je neuobičajeno za strane borce. Jedini trag koji vodi do njega jest njegov profil na specijaliziranim ukrajinskim forumima, gdje je zadnji put bio aktivan 31. siječnja 2024.


Uz njega, u izvještajima ruskih medija spominju se još dva inozemna borca, Turčin i Portugalac. Portugalac Gonçalo Saraiva da Graça je, prema izvještajima, poginuo u studenom prošle godine, dok su ruski mediji proširili vijest da je, poput A. C., također stradao. Slično, za Turčina Eyüpa Görkema Yılmaza, koji je 10. listopada 2023. zadobio lakše ozljede u napadu na Zaporižju, ruski su izvori tvrdili da je poginuo, no Yılmaz je kasnije javno demantirao te tvrdnje. Na objavu da je poginuo javno se oglasio te otkrio razloge za borbu te novčanu naknadu koju dobiva.

Onaj tko se bori u kavezu nije nasilnik, nasilnici su ljudi sa žestokim kompleksom


 

„Svaki mjesec dobivate određenu plaću, oko 400 dolara. Dodatno, tu je i bonus za boravak u opasnom području, koji iznosi oko 2500 do 3000 lira dnevno. Ako odslužite 30 dana, možete zaraditi dodatni bonus od oko 55 000 do 60 000 lira. Dakle, sveukupni iznos je 4800 dolara mjesečno, sve dok ne napustite rov. Ali nije vrijedno toga. Ovo nije financijska ili investicijska odluka. Uostalom, prema turskom kaznenom zakonu, novačenje u stranim vojnim snagama je zločin.” –kazao je i dodao da je novac potrošio na računalnu igru „Counter-Strike: Global Offensive” ili na opremu za oružje.


Svoje poziranje s nacističkim oznakama i zastavama opisao je zabavom.
 

„Apsolutno nisam nacist. Nosim ih čisto radi humora. Također imam tursku zastavu i ukrajinsku zastavu. Mogao bih staviti i gruzijsku zastavu, a to ne znači da sam Gruzijac. Samo se zabavljam.” – kazao je.


Pravni fakultet osigurava pomoć studentima iz Ukrajine


I ranije je često bio aktivan, dijeleći svoj ratni put, pa čak i raspravljajući s Rusima na online kanalima. Međutim, nedavni komentari njegovih suboraca i pratitelja na Instagramu upućuju na to da mu se nešto moglo dogoditi u posljednjih nekoliko dana.

Iako se izvori još uvijek nisu složili u vezi sa smrću hrvatskog borca, analitičari ističu zabrinjavajući trend – sve više stranih volontera gubi život na ukrajinskim bojištima, najčešće u borbama na prvoj liniji. Porast broja poginulih stranaca povezan je s nedostatkom boraca u ukrajinskoj vojsci, zbog čega su strane trupe stavljene na najopasnija područja.

U pozadini sve češćih žrtava među stranim borcima, javlja se zabrinutost zbog sigurnosti volontera, dok nastaje i pitanje njihove zakonitosti prema zakonima država iz kojih dolaze. Također, izvještaji ukazuju na opasnost od dezinformacija koje često dolaze uz objavljivanje dokumenata poginulih boraca, što dodatno komplicira situaciju.

Nakon dvije godine počinju pregovori o kolektivnim ugovorima za škole: „Sindikatima se ne žuri”



Dok se potvrda o smrti hrvatskog borca još uvijek čeka, stručnjaci savjetuju oprez u tumačenju izvještaja i pozivaju na provjerene izvore, jer u ratnim uvjetima informacije lako mogu biti manipulirane.
IZVOR: VEČERNJI LIST
FOTO: FREEPIK / ILUSTRACIJA