LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Odljev mozgova

Hrvatska treća po nezaposlenosti u Europi

Prema stopi nezaposlenosti Hrvatska se nalazi pri samom vrhu u Europskoj uniji. Nezaposlenost najviše pogađa mlade koji masovno iseljavaju u potrazi za boljim životom, što je veliki udarac za gospodarstvo, a rješenja još uvijek nema.

Prema stopi nezaposlenosti Hrvatska se nalazi pri samom vrhu u Europskoj uniji. Nezaposlenost najviše pogađa mlade koji masovno iseljavaju u potrazi za boljim životom, što je veliki udarac za gospodarstvo, a rješenja još uvijek nema.

Gospodarska kriza koja traje već sedam godina ozbiljno je naštetila razvoju Hrvatske i njezinim građanima. Nezaposlenost je najveća posljedica s kojom smo suočeni jer se iz mjeseca u mjesec povećava.

Hrvatska sa stopom nezaposlenosti od 15,4% i dalje se nalazi pri samom vrhu članica Europske unije s najvišom stopom nezaposlenosti, ispred nje se nalazi Grčka s 25% i Španjolska s 21,6%. Ove je podatke za rujan utvrdila Međunarodna organizacija rada.

Ni turizam nije pomogao da se promijeni gospodarska situacija. Nakon turističke sezone broj zaposlenih se u rujnu smanjio za 15 100 osoba, odnosno 1,1% u odnosu na kolovoz. A samim time porasla je i stopa nezaposlenosti s 15,9% na 16,2%, prema podacima Državnog zavod za statistiku.

Odljev mozgova

Odlazak visokoobrazovanih i kvalificiranih ljudi posljedica je velike i dugotrajne nezaposlenosti koja je dodatno onemogućila rast i razvoj gospodarstva. Recesija je najviše pogodila mladu populaciju, odnosno radno aktivno stanovništvo u dobi od 15 do 24 godine

U tijeku su prijave za „online” statističko natjecanje za srednjoškolce iz cijele Hrvatske


Zbog lošeg stanja na tržištu rada ne otvaraju se nova radna mjesta, odnosno smanjuje se zapošljavanje novih radnika te prednost imaju oni s radnim iskustvom. Sve više obrazovane populacije odlazi u inozemstvo za boljim životom.

Prema stopi nezaposlenosti mladih od 43,1%, Hrvatska se nalazi pri samom vrhu uz Grčku (51,8%) i Španjolsku (48,6%), dok stopa nezaposlenosti mladih u EU iznosi 21,9%, prema podacima Eurostata.  

Zbog trenutne situacije mladi su prisiljeni razmišljati dugoročno, već u ranim godinama trebaju stvoriti viziju kako će za 10 godina i više prehranjivati svoju obitelj. Nažalost, svoju budućnost ne vide u Hrvatskoj već u drugim državama koje im nude zaposlenje na neodređeno vrijeme i plaću s kojom će moći izgraditi svoj život.

Na Ekonomskom fakultetu u Splitu održana tribina „Ekonomski razvoj Hrvatske pod utjecajem EU politika”


Problem se nalazi u neslaganju teorije i prakse kada je u pitanju obrazovni sustav i zapošljavanje mladih. Kada se zbroje troškovi koje Hrvatska ulaže u osnovnoškolsko, srednjoškolsko i fakultetsko obrazovanje svakog pojedinca, dobijemo podatak da je država u svakog pojedinca uložila oko 70 tisuća eura ili više od pola milijuna kuna, nakon 17 godina njegovog obrazovanja, prema izvješću Europske komisije.

Kako Hrvatska nije u mogućnosti pružiti radna mjesta mladima, oni u velikom broju iseljavaju i zapravo se radi o novcu koji je bačen u vjetar. Država gubi na tisuće poreznih obveznika koji bi svojim radom vratili novac uložen u njih.

Nezaposlenost je problem koji zahtjeva brzo i dugotrajno rješenje te bi se uvijek trebao nalaziti na vrhu liste prioriteta, a ne samo u izborno vrijeme kada sve političke stranke imaju rješenje za bolju budućnost Hrvatske i međusobno prebacuju krivnju jedni na druge, kao da je upravljanje državom igra. Na kraju dana, s pravim problemima se bore sami građani dok traže način kako će dostojno živjeti.

Postani mladi prevoditelj – sudjeluj u natjecanju Europske komisije i otputuj u Bruxelles


IZVOR: EUROSTAT
FOTO: FLICKR