LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
CoE MARBLE

Hrvatska dobiva centar izvrsnosti za pomorsku robotiku: novi iskorak u obrazovanju i istraživanju

U sklopu projekta predviđena su velika infrastrukturna ulaganja, uključujući smještaj Centra u prostorima Brodarskog instituta te izgradnju tri pilot-lokacije u Šibeniku i Rijeci. Među njima su pametno uzgajalište dagnji, pametna marina i poligon za autonomna plovila.

U sklopu projekta predviđena su velika infrastrukturna ulaganja, uključujući smještaj Centra u prostorima Brodarskog instituta te izgradnju tri pilot-lokacije u Šibeniku i Rijeci. Među njima su pametno uzgajalište dagnji, pametna marina i poligon za autonomna plovila.

U utorak, 4. veljače 2025. godine, održano je svečano otvorenje projekta Centar izvrsnosti u pomorskoj robotici i tehnologijama za održivo plavo gospodarstvo (CoE MARBLE). Ovaj značajan projekt, koji je dosad najveće odobreno financiranje u Hrvatskoj, iznosit će 30 milijuna eura, a polovica sredstava osigurana je iz programa Europske unije Obzor Europa. Otvorenju je prisustvovao i ministar znanosti, obrazovanja i mladih, prof. dr. sc. Radovan Fuchs.

Ministar Fuchs je u ime predsjednika Vlade Republike Hrvatske pozdravio sve prisutne i čestitao Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER) te profesoru Nikoli Miškoviću na osnivanju ovog povijesnog centra. Naglasio je da je riječ o dosad najvećem odobrenom financiranju u Republici Hrvatskoj.

 

„Strateška vizija ovog centra izvrsnosti je pozicionirati Republiku Hrvatsku u nacionalnom i međunarodnom znanstvenom i inovacijskom eko-sustavu u području pomorske robotike i tehnologije s ciljem ostvarivanja snažne povezanosti akademske izvrsnosti i poslovne zajednice.”, objavili su iz Ministarstva.


Projekt, koji je koordinator FER u suradnji s partnerima poput Norwegian University of Science and Technology iz Norveške i Consiglio Nazionale delle Ricerche iz Italije, uključuje i hrvatske institucije poput Instituta Ruđer Bošković, MARINN - Maritime Innovation Cluster, DIH Agrifood Hrvatska te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. CoE MARBLE predstavlja najnoviji iskorak Hrvatske prema internacionalnoj suradnji u pomorskoj robotici i održivim tehnologijama, a projekt je osmišljen s ciljem smanjenja jaza u regionalnoj razvijenosti Hrvatske te podizanja njezine konkurentnosti na globalnoj tehnološkoj sceni.

U sklopu projekta predviđena su velika infrastrukturna ulaganja, uključujući smještaj Centra u prostorima Brodarskog instituta te izgradnju tri pilot-lokacije u Šibeniku i Rijeci. Među njima su pametno uzgajalište dagnji, pametna marina i poligon za autonomna plovila. Projekt, koji počinje 1. siječnja 2025. godine, trajat će šest godina, a predviđeno je zapošljavanje više od 50 stručnjaka.

Profesor nagrađen za razvoj sustava autonomne vožnje i pametnog parkiranja


 

„Na istraživanjima u sklopu Centra radit će više od 50 zaposlenih stručnjaka i to u segmentima autonomnih podvodnih vozila, podvodnih uređaja koji komuniciraju putem akustike, iskorištavanja energije mora i oceana za unaprjeđenje izdržljivosti autonomnih podvodnih vozila te području rekonstruiranja pomorske infrastrukture i autonomnih plovila u obliku simulacijskih modela. Ovim projektom stavljamo Hrvatsku na kartu izvrsnosti u istraživanju i inovacijama.", kazao je voditelj projekta prof. dr. sc. Nikola Mišković.


Ovaj ambiciozni projekt, koji je odabran u konkurenciji s 115 drugih prijedloga u okviru programa Teaming for Excellence, svrstava Hrvatsku među rijetke europske zemlje koje će imati priliku razvijati inovacije u pomorskoj robotici. Europska izvršna agencija za istraživanje (REA) izvijestila je da je iznos od 180 milijuna eura dodijeljen samo 12 projekata, a Centar MARBLE bio je među izabranima.
 

„U svijetu neizvjesnih globalnih zbivanja, Europi trebaju vrhunski, tehnološki rezultati koji mogu naći implementaciju u novim industrijski dodanim vrijednostima. Siguran sam da će ovaj projekt, koji je spoj maritimnih tehnologija, umjetne inteligencije i robotike ostvariti itekako dobre rezultate, u skladu s onim što mi u Republici Hrvatskoj želimo, ali i onoga što želi i što je politika Europske unije.", kazao je Fuchs.


Predviđeno trajanje projekta je šest godina.
IZVOR: MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I MLADIH REPUBLIKE HRVATSKE / FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA U ZAGREBU
FOTO: FAKULTET ELEKTROTEHNIKE I RAČUNARSTVA U ZAGREBU