Sudjelujte na 48-satnom maratonu inovacija za očuvanje mora, najbolja ekipa putuje u Brest
Izazove mogu prijaviti pojedinci, udruge, istraživačke institucije, tvrtke i studenti – svi koji imaju ideju vezanu uz održivo upravljanje morem i obalnim prostorom.

Izazove mogu prijaviti pojedinci, udruge, istraživačke institucije, tvrtke i studenti – svi koji imaju ideju vezanu uz održivo upravljanje morem i obalnim prostorom.
More, tehnologija i kreativnost ponovno će se susresti u Splitu na Ocean Hackathonu 2025 – 48-satnom maratonu inovacija koji će se održati od 17. do 19. listopada. Događaj okuplja zaljubljenike u more, stručnjake iz STEM područja, studente i inovatore iz cijele Hrvatske i šire, a cilj mu je razviti konkretna rješenja za pametno korištenje i očuvanje morskih resursa.
Organizator je Sveučilište u Splitu, koje ovaj međunarodni događaj ponovno dovodi u Hrvatsku nakon uspješnih izdanja 2020. i 2021. godine. Tada su timovi rješavali izazove poput uklanjanja plastičnog otpada iz mora, zaštite školjkara od predatora i praćenja rekreativnog ribolova.
Ako imate ideju vezanu uz more, okoliš ili tehnologiju – bilo da je riječ o novom konceptu ili postojećem projektu kojem treba multidisciplinarna podrška – Ocean Hackathon je prilika za vas. Prijave izazova i timova otvorene su do 30. svibnja, a svaki tim treba imati od 3 do 8 članova.
Korištenjem stvarnih podataka, od satelitskih snimaka do ekoloških pokazatelja, sudionici će razvijati prototipe i rješenja uz tehničku i stručnu podršku mentora. Najbolji tim osvaja putovanje na veliko međunarodno finale koje će se održati u francuskom gradu Brestu 2. prosinca 2025. godine, uz pokrivene troškove putovanja i sudjelovanja.
Izazove mogu prijaviti pojedinci, udruge, istraživačke institucije, tvrtke i studenti – svi koji imaju ideju vezanu uz održivo upravljanje morem i obalnim prostorom. Cilj je potaknuti razvoj inovacija koje mogu odgovoriti na stvarne izazove, a sve temeljeno na otvorenim digitalnim podacima.
„Važno je da se izazov temelji na korištenju dostupnih digitalnih podataka. Ti podatci mogu uključivati nautičke karte, satelitske snimke, informacije o pomorskoj sigurnosti i pravnim okvirima, lokacije olupina, kablova i plutača, podatke o morskim mijenama i razini mora, oceanografske prognoze, pokazatelje onečišćenja, ekološke podatke, kao i fizikalno-kemijske karakteristike obalnog područja te aktivnosti koje se odvijaju na moru”, poručuju organizatori.
Sve informacije i obrasci dostupni su na službenoj stranici Sveučilišta u Splitu.