Burna završnica školske godine u zadarskoj srednjoj školi: roditelji upali u zgradu, ravnateljica pozvala policiju
Čak 19 učenika nije uspjelo završiti školsku godinu, a od toga je 15 učenika prvih razreda palo razred.

Čak 19 učenika nije uspjelo završiti školsku godinu, a od toga je 15 učenika prvih razreda palo razred.
„Dan prije završetka nastave roditelji su nasilno, protupravno ušli u školu, prekršivši sve protokole. Idući dan dogodilo se isto. Tada sam pozvala policiju da nas zaštiti”, kazala je ravnateljica, potvrđujući da su incidenti prijavljeni zadarskoj policiji.
Kako navodi, jedan od roditelja nije mogao prihvatiti da njegovo dijete nije prošlo razred, unatoč višemjesečnim upozorenjima nastavnika.
„Cijelu godinu smo govorili – dijete ne može, teško joj je. Sad je pala i gotovo. Jedna majka mi je doslovno rekla da će 'pomaknuti Velebit' da dijete prođe razred”, opisuje ravnateljica.
Policijska uprava zadarska potvrdila je da je zaprimila prijave te da je o događajima obaviješteno nadležno državno odvjetništvo.
„Policija je poduzela odgovarajuće mjere i radnje”, izjavila je glasnogovornica PU zadarske Ivana Grbin.
Ravnateljica: „Nećemo popustiti pod pritiscima”
Prema riječima ravnateljice, ovakvi incidenti nisu iznimka.
„Najčešće se radi o ‘moćnim roditeljima’ koji pokušavaju vršiti pritisak na mene i nastavnike. Razumijem ih kao roditelj, ali takvo ponašanje ne mogu opravdati”, istaknula je.
Medicinska škola ove je godine brojala 391 učenika, a prema ravnateljičinim riječima, problem s padom razreda dijelom je posljedica ukidanja bodovnog praga za upis u smjer medicinske sestre/tehničara.
„Upisali smo četiri razreda bez bodovnog praga. Posljednji učenik imao je samo 48 bodova. Inicijalni ispiti pokazali su da neki učenici nemaju temeljno znanje – neki su imali svega 0 do 23 posto riješenosti”, rekla je Basioli.
Povratak bodovnog praga i novi plan upisa
Zbog negativnog iskustva škola će za iduću školsku godinu vratiti minimalni bodovni prag od 56 bodova za upis u program medicinske sestre i tehničara opće njege. Maksimalni broj bodova za strukovne četverogodišnje škole iznosi 80. Škola time pokušava spriječiti nove padove i osigurati kvalitetu obrazovanja.
„Ne želimo da medicinske sestre ne znaju napraviti omjer infuzije. Škola nije lagana – i ne treba biti. Ti ljudi će sutra držati naš život u rukama. Ne možemo se s tim igrati”, naglasila je ravnateljica.
I dok broj medicinskih sestara u Zadarskoj županiji nije dovoljan – nedostaje ih više od 80 – škola se okreće i drugim deficitarnim zanimanjima. Ponovno su uvedeni smjerovi zdravstveno-laboratorijskog tehničara i dentalnog asistenta, a u planu je i upis fizioterapeuta.
„Zdravstveno-laboratorijskih tehničara jednostavno nema. Posljednji je iz naše škole izašao prije deset godina. Bolnice vape za njima. S njima surađujemo i slušamo njihove potrebe”, rekla je ravnateljica, dodajući da je Opća bolnica Zadar i dalje glavna nastavna baza škole.
Medicinska škola Ante Kuzmanića trenutno broji 376 učenika u 15 razrednih odjela, zapošljava 54 djelatnika i 7 vanjskih suradnika, a unatoč pritiscima, kako poručuje ravnateljica, neće odstupiti od standarda.
„Pritisci su veliki, ali neću dopustiti da kvantiteta sroza kvalitetu”, zaključuje Anita Basioli.