LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Poticanje društvenog razvoja

Akademski sektor uključen u „Hajdučku suradnju”

U projekt će bit uključeno šest profesora, minimalno 40 studenata i 52 volontera te će se na temelju društveno korisnog učenja nastojati poboljšati demokratska kultura i volonterski angažman, zaposlenost i tjelesna aktivnost mladih, kao i povećati broj stručnih volontera i edukacija u sportu.

U projekt će bit uključeno šest profesora, minimalno 40 studenata i 52 volontera te će se na temelju društveno korisnog učenja nastojati poboljšati demokratska kultura i volonterski angažman, zaposlenost i tjelesna aktivnost mladih, kao i povećati broj stručnih volontera i edukacija u sportu.

Velika vijećnica u Banovini bila je mjesto uvodnog sastanka udruge Naš Hajduk i partnera Grada Splita, Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Splitu, Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, Odsjeka za sociologiju Sveučilišta u Zadru i udruge Nogomet te suradnika iz Splitskog sveučilišnog sportskog saveza u sklopu projekta (Hajdučkom) suradnjom i volonterstvom do društvenog razvoja. Riječ je o konceptu partnerstva različitih sektora (javni, civilni, akademski) koje povezuje ljubav prema Hajduku, a koji spaja naizgled nespojivo i shodno tome omogućuje brojne društveno korisne suradnje na različitim poljima. 

U sklopu projekta bit će osmišljena i realizirana tri programa mentorstva. U njih će biti uključeno šest profesora, minimalno 40 studenata i 52 volontera te će se na temelju društveno korisnog učenja nastojati poboljšati demokratska kultura i volonterski angažman, zaposlenost i tjelesna aktivnost mladih, kao i povećati broj stručnih volontera i edukacija u sportu.

Pročelnica Grada Splita za međunarodne i EU projekte Ana Jerkunica pozdravila je inicijativu te naglasila da je projekt udruge Naš Hajduk evidentan zamašnjak društvenim procesima koje je Grad Split prepoznao kao motor razvoja lokalne zajednice, u kojima različiti dionici doprinose općem društvenom razvoju, te da će Grad i ubuduće podupirati ovakve inicijative. Voditelj projekta Darko Čop istaknuo je važnost uključivanja lokalne zajednice i značaj volonterstva koje je samo po sebi kamen temeljac udruge Naš Hajduk, dok Tomislav Mikulić, dizajner metodologije, projekt vidi kao prirodni nastavak djelovanja Našeg Hajduka, koji je prethodno realiziranim aktivnostima i onima koje su u tijeku poput Za sva vrimena i s njom povezanim tematskom parkom potvrdio svoju značajnu društvenu ulogu.

Marko Erceg, profesor na Kineziološkom fakultetu, naglasio je da je program mentorstva Živimo Hajduk od iznimne važnosti s obzirom na ciljanu skupinu – osnovnoškolsku djecu. Naime, prema istraživanjima Kineziološkog fakulteta, samo je 35% ljudi sportski aktivno u gradu Splitu, što je poražavajući podatak s obzirom na EU prosjek koji iznosi preko 60%. Intencija je ovog projekta najmlađima od malih nogu ugraditi sportske afinitete.

Zadovoljstvo projektnim partnerstvom u kojem je program mentorstva Hajdučki turizam – prilika za zapošljavanje i razvoj idealna platforma za studente koji će praksom i sudjelovanjem u projektnim aktivnostima steći dodatne vještine potrebne za njihov profesionalni razvoj, poglavito u kontekstu Hajduka kao turističkog potencijala i resursa, izrazila je profesorica Ivana Bilić s Ekonomskog fakulteta u Splitu.

Profesor sociologije na Sveučilištu u Zadru Krešimir Krolo istaknuo je kako će se programom mentorstva Hajdučka demokracija se isplati educirati i promovirati volonterstvo te izravna demokracija kao oblik društvenog aktivizma koji može dovesti do pozitivnih promjena. Također je naglasio kvantitativno i kvalitativno istraživanje koje će se provoditi kao alat znanstvene metode.

Karlo Propadalo izrazio je zadovoljstvo što je rad volontera udruge Nogomet plus prepoznala udruga Naš Hajduk i akademska zajednica te što će imati priliku aktivno doprinijeti realizaciji ciljeva projekta. Projekt vrijedan 1 102 880,50 kn financiran je iz Europskog socijalnog fonda i trajat će narednih 18 mjeseci.

FOTO: NAŠ HAJDUK