LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Negativne posljedice mobitela

Znate li što označava novi pojam, „nomofobija”?

Mobiteli su postali dio ljudske svakodnevice, o njima smo ovisni do te mjere da njihov gubitak može izazvati nomofobiju.

Mobiteli su postali dio ljudske svakodnevice, o njima smo ovisni do te mjere da njihov gubitak može izazvati nomofobiju.

Nomofobija ili fobija od toga da budete bez mobilnog telefona, novi je pojam koji se koristi za opisivanje tjeskobe i nelagode uzrokovane gubitkom kontakta s mobitelom i njegovim značajkama, stoji na stranici Centra dar.
 

Ovisnost o mobitelu


Nije novost da su djeca, mladi, ali i odrasle osobe, postali potpuno ovisni o mobitelima. Koristimo ih za komunikaciju s drugima, za bilježenje važnih datuma, za informiranje, zabavu i brojne druge stvari. Ljudi nerijetko nisu ni svjesni koliko svog vremena provode na tim pametnim uređajima.
 

Ovisnost o mobitelu se definira kao nemogućnost reguliranja vlastitog korištenja mobilnog telefona, što rezultira negativnim posljedicama u svakodnevnom životu njegovog korisnika.  objasnili su iz Centra.

 

Utjecaj na tijelo


Brazil zabranjuje mobitele u školama: zakon podržali roditelji, učitelji, pa čak i neki učenici


Problematični korisnici najčešće su mlađe osobe, a takva pretjerana povezanost s mobitelom veže se uz disfunkcionalno suočavanje sa stresom i negativnim emocijama.
 

Povezana je i sa stresom, depresijom i simptomima anksioznosti, usamljenošću, obiteljskim sukobima, problemima sa spavanjem, slabom socijalizacijom, slabijim školskim uspjehom kod učenika.  navode iz Centra.


Osim problema na psihičkoj razini, postoje i oni na tjelesnoj: bol u glavi, vratu, nelagoda u očima te pretilost.

Pametne naočale ili alat za špijuniranje? Studenti eksperimentom otkrili mračnu stranu ove tehnologije


 

Razlozi ovisnosti


Ovisnost može biti uzrokovana raznim čimbenicima, ali značajna povezanost prisutna je kod niske dobi početka korištenja mobitela, bez pravila i granica korištenja, slabim socijalnim vještinama i slično.

Djeci se može pomoći pozitivnim primjerom roditelja, zajedničkom provođenju vremena te dobrim socijalnim vještinama i odnosima s drugim vršnjacima.
IZVOR: CENTAR DAR
FOTO: PIXABAY