LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Istraživanje među mladima

Ovisnost o mobitelima: 72 sata bez telefona mogu pokrenuti promjene u mozgu, tvrde istraživači

Istraživači s njemačkih Sveučilišta Heidelberg i Sveučilišta Kölna koristili su magnetsku rezonanciju (MRI) i psihološke testove, kako bi analizirali učinke mobitela na moždane aktivnosti prije i nakon perioda smanjenog korištenja.

Istraživači s njemačkih Sveučilišta Heidelberg i Sveučilišta Kölna koristili su magnetsku rezonanciju (MRI) i psihološke testove, kako bi analizirali učinke mobitela na moždane aktivnosti prije i nakon perioda smanjenog korištenja.

Za mnoge od nas, pametni telefoni gotovo su stalno u rukama, a nova studija istražuje učinke smanjenja njihove upotrebe na moždanu aktivnost. Istraživanje je provedeno na 25 mladih odraslih osoba u dobi od 18 do 30 godina, koje su bile zamoljene da ograniče korištenje pametnog telefona na samo nužnu komunikaciju i radne aktivnosti tijekom 72 sata.

Istraživači s njemačkih Sveučilišta u Heidelbergu i Sveučilišta u Kölnu koristili su magnetsku rezonanciju (MRI) i psihološke testove, kako bi analizirali učinke mobitela na moždane aktivnosti prije i nakon perioda smanjenog korištenja.

Istraživanje: 47 posto generacije Z smatra da im bolje savjete o karijeri daje umjetna inteligencija nego šefovi



Rezultati su pokazali da su slike pametnih telefona izazvale promjene u dijelovima mozga povezanim s obradom nagrada i žudnjama, što je nalikovalo na moždane signale povezane s ovisnostima poput nikotina ili alkohola. Te promjene bile su povezane s neurotransmiterima dopaminom i serotoninima, koji igraju ključnu ulogu u kontroli ponašanja i raspoloženja.

Psovanje nije (nužno) loše: ljudi koji psuju su iskreniji, tvrdi znanost


Iako psihološki testovi nisu pokazali velike promjene u raspoloženju sudionika ili osjećajima žudnje za telefonima, neki su sudionici izvijestili da su se osjećali emocionalno bolje. To može sugerirati da, iako nisu doživjeli jake simptome poput nervoze ili napetosti koje obično prate ovisnike u fazi povlačenja, promjene u moždanoj aktivnosti ukazuju na početne znakove tog procesa. To znači da je smanjenje korištenja telefona, iako nije izazvalo snažnu žudnju, ipak pokrenulo određene fiziološke promjene u mozgu koje su povezane s ponašanjem ovisnosti. Te promjene mogu biti suptilne, ali dovoljno izražene da sugeriraju da prekomjerno korištenje pametnih telefona može imati učinke slične onima kod drugih vrsta ovisnosti, poput nikotinske ili ovisnosti o alkoholu.

Iako studija nije ušla u detalje o svim faktorima koji bi mogli biti odgovorni za te promjene, istraživači sugeriraju da možda nisu svi oblici korištenja pametnog telefona jednako ovisnički. Naime, nije jasno hoće li korištenje telefona za produktivne aktivnosti kao što su rad i obrazovanje imati isti učinak na mozak kao besciljno skrolanje društvenim mrežama ili beskrajno pregledavanje sadržaja, što bi moglo biti više povezano s ovisničkim ponašanjem.

IZVOR: SCIENCE ALERT / SCIENCE DIRECT
FOTO: FREEPIK / ILUSTRACIJA