Znate li što je onihofabija i kako prestati s tom navikom?
Stručni je naziv za naviku koju ima čak 30% svjetske populacije onihofabija, a može izazvati neželjene zdravstvene posljedice. Jednom kad krenete teško je stati, a zašto to radimo, svatko ima svoje objašnjenje.
Stručni je naziv za naviku koju ima čak 30% svjetske populacije onihofabija, a može izazvati neželjene zdravstvene posljedice. Jednom kad krenete teško je stati, a zašto to radimo, svatko ima svoje objašnjenje.
Učite za važan kolokvij, čekate red u pošti, opušteno hodate ulicom i radite jednu stvar – grizete nokte. Da, upravo ta navika stoji iza stručnog naziva onihofabija. Je li pomalo zastražujuća kao izraz koji se koristi za nju?
Čak 30% svjetske populacije grize nokte, a među njima u najvećoj mjeri tinejdžeri. Zašto to radimo, svatko ima svoje objašnjenje. Znanstvenici će tvrditi da je grickanje noktiju rezultat evolucijske prilagodbe, genetskih predispozicija, zatim da je to odlika perfekcionista ili da je riječ o poremećaju, dok će mama tvrditi da to radiš jer joj lažeš. Pitate li ljude zašto grizu nokte, odgovorit će vam kako to rade u situacijama kada su nervozni, izloženi velikim količinama stresa, osjećaju se neugodno ili im je jednostavno dosadno.
U situacijama izloženosti velikim količinama stresa grickanje noktiju može nas na trenutak opustiti i pružiti osjećaj ugode. Teorija da ova navika pruža osjećaj ugode je prema Kieru O Connoru, istraživaču na Sveučilišnom institutu za mentalno zdravlje u Montrealu, povezana je s perfekcionizmom. U studiji koju je napisao govori kako su perfekcionisti skloniji ovoj navici jer imaju tendenciju da previše planiraju,a ishod frustracije kada im je dosadno i nemaju što raditi jest upravo griženje noktiju. Što se tiče grickanja noktiju prilikom slatkih laži mami, budite na oprezu. Ne opravdavajte naviku obrazloženjem da to radite zbog genetskih predispozicija jer ako nitko u obitelji nije grickao nokte, bit ćete optuženi za još jednu laž.
Foto: Pinterest
Vjerovali ili ne, grickanje noktiju ima mnoge neželjene zdravstvene posljedice. Osim slabih noktiju i izgrižene kože oko njih, neće vam se svidjeti činjenica da ova navika ima loš utjecaj na zube i vilicu, tako da ako imate strah od zubara, eto još jednog poticaja da ne grickate nokte. Nadalje, zamislite koliko se tisuća, da ne napišemo milijuna, bakterija dnevno nakupi na vašim rukama. Pogotovo u području ispod nokta, a vi ih grickanjem unosite u organizam. Posljedice? Mučnina i proljev.
Ako upravo čitajući ovaj članak grickate nokte od neugode, evo prave prilike da se pokušate riješiti te navike. Prvi i možda najbitniji savjet jest da redovito režete nokte. Tako nećete imati što grickati, a ako vas uhvati nervoza jer morate gricnuti nokat, uvijek možete gricnuti malo čokolade i tako umjesto unosa bakterija unijeti nešto slatko. Još jedan od načina kako odmaknuti misli od grickanja jest da pokušate pronaći neku drugu pozitivnu zanimaciju. Kako najbolje skrenuti misli s negativne navike nego pozitivnom? Mogućnosti su razne: od čitanja knjige, do crtanja ili istraživanja zanimljivih stvari.
Manikura je savjet koji je zlata vrijedan za cure. Bit će vam žao izgristi nokte kojima ćete se diviti naredna dva tjedna. Nešto što vjerojatno svi imate u kući je ocat. Na vatu nanesite malu količinu octa i premažite područje oko nokta i vrh istog. Neće naštetiti vašoj koži i noktu, ali će na nepcu ostaviti gorak okus koji ćete sigurno htjeti isprati. Za kraj ostavljamo onaj najvažniji savjet, a to je da postavite sebi cilj kako određeno vrijeme nećete gristi nokte. Možete krenuti s manjim intervalima, na primjer tjedan dana za početak. Ako uspijete u naumu nagradite se, a zatim povećajte vremenski interval.
Često navike koje smatramo bezazlenima upravo pokazuju ono suprotno, da nisu nimalo bezazlene i da osim onih oku ne baš lijepih prizora, mogu izazvati neželjene zdravstvene posljedice. Ako vam ljepota nije dovoljan poticaj da prestanete grickati nokte i nije vas briga kako vam ruke izgledaju, neka vam zdravlje bude na prvom mjestu!