LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
DRIJEMANJEM DO BOLJEG ZDRAVLJA

Zašto je važno drijemati tijekom dana?

"No day is so bad it can’t be fixed with a nap.” - Carrie P. Snow

"No day is so bad it can’t be fixed with a nap.” - Carrie P. Snow

Prerano ustajanje, neprospavana noć ili prekasno lijeganje dodatno umaraju naše tijelo te dovode do pospanosti koja nas prati cijeli dan. Za mnoge od nas popodnevno je drijemanje izvrsna prilika da se osvježimo kada se osjećamo pospano. 

Koliko dugo drijemati?
Ljudi kojima nedostaje sna, te teturaju tijekom dana mogu zaspati kada to najmanje žele, na poslu, predavanju ili gore, za upravljačem. Kako bi se spriječile moguće posljedice izazvane nedostatkom sna, stručnjaci savjetuju koliko je najbolje odrijemati tijekom dana kako bi se postigli najučinkovitiji rezultati.

10 do 20 minuta 
Za brzi poticaj budnosti, stručnjaci kažu da je drijemanje od 10-20 minuta dovoljno kako bi se moglo ponovno vratiti na započeti posao. Napominju da također ovisi i što želite napraviti za sebe. U slučaju da su u pitanju naporniji i duži radovi, drugi oblici drijemanja biti će idealniji za vas.

30 minuta

Neke studije su pokazale da spavanje ovako dugo može izazvati inerciju, omamljenost koja može trajati do 30 minuta nakon što se probudite i dok počnu djelovati učinci drijemanja. 

60 minuta 
Za obradu kognitivne memorije, 60 minutno drijemanje je daleko poželjnije i učintkovitije. Ovo 60 minutno spavanje uključuje slow-wave san koji pomaže s upamćivanjem činjenica, mjesta i lica.

Brkovi i brade i ove godine idu na aukciju u suradnji sa splitskim sveučilištem, evo kako možete sudjelovati


90 minuta
90 minutno spavanje će uglavnom uključiti cijeli ciklus spavanja koji pomaže kreativnost te emocionalnu i proceduralnu memoriju, kao što su npr. učenje kako voziti bicikl. Buđenje nakon ovog sna znači minimalnu količinu tromosti.


Prednosti drijemanja
1. Povećava budnost 

Brinete li se redovito o zdravlju svojih zubi? Prijavite se za stomatološki pregled na Stomatološkom fakultetu u Zagrebu


2. Poboljšava učenje i radnu memoriju
3. Povećava tvoja osjetila i kreativnost
4. Poboljšava zdravlje
5. Poboljšava raspoloženje 
6. Motiviranost za vježbanje 
7. Povežava kognitivno funkcioniranje 
8. Drijemanje je dobro za srce

Istraživanje otkrilo: „lockdown” tijekom koronavirus pandemije prerano postarao mozgove mladih?


9. Štedi novac 

Važno je uzeti u obzir da su rezulatati najuspješniji ukoliko se poslijepodnevno drijemanje održi od 13 do 16 sati. Kasnije drijemanje može poremetiti noćni san. Umjesto kupnje kava s automata i energetskih napitaka odrijemajte te se napunite energijom prirodno i na učinkovit način. 

FOTO: CLOUDFRONT