LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Nove spoznaje o spolnim razlikama

Razlike u obrađivanju emocija između muškaraca i žena

Rezultati novog istraživanja objavljenog u časopisu Journal of Neuroscience donose nove spoznaje o različitostima u obrađivanju emocija kod muškaraca i žena. Znanstvenici se nadaju da će ovo istraživanje poboljšati mogućnosti liječenja raznih poremećaja emocionalne regulacije.

Rezultati novog istraživanja objavljenog u časopisu Journal of Neuroscience donose nove spoznaje o različitostima u obrađivanju emocija kod muškaraca i žena. Znanstvenici se nadaju da će ovo istraživanje poboljšati mogućnosti liječenja raznih poremećaja emocionalne regulacije.

Kada se govori o emocijama, općeprihvaćeno je mišljenje da su žene emotivniji spol. No, novo istraživanje pruža više dokaza o razlikama u obradi emocija između muškaraca i žena.

Prethodna istraživanja pokazala su da žene u pravilu doživljavaju višu razinu emocionalne stimulacije od muškaraca. Novo istraživanje provedeno na Sveučilištu Basel sugerira da su spolne razlike u obradi emocija također povezane sa spolnim varijacijama u memoriji te moždanoj aktivnosti.

Istraživači na Sveučilištu Basel napravili su eksperiment kako bi utvrdili jesu li žene, zbog načina na koji obrađuju emocije, bolje od muškaraca na testovima memorije. Istraživanje je provedeno na uzorku od 3400 sudionika. Svim sudionicima prikazane su fotografije različitog emocionalnog sadržaja te su ih morali ocijeniti ovisno o tome koliko su za njih emocionalno podražajne.

Žene su fotografije emocionalnog sadržaja, osobito one koje su prikazivale negativne emocije, ocijenile kao emocionalno stimulativnije od muškaraca. Kod fotografija neutralnog sadržaja nisu primijećene razlike u emotivnoj stimulaciji između žena i muškaraca.

Žene odlično pamte pozitivne sadržaje

Nakon prikazivanja fotografija, sudionici su rješavali test memorije. Žene su se pokazale uspješnijima od muškaraca u prisjećanju slika emotivnog sadržaja, a osobito su bile uspješne u prisjećanju pozitivnih fotografija. Voditeljica istraživanja dr. Annette Milnik objasnila je kako do spolno ovisnih razlika u emocionalnoj obradi dolazi upravo zbog različitih mehanizama obrade kod žena i muškaraca.

Istraživanje pokazalo: studenti u Hrvatskoj razmišljaju o financijskom planu za budućnost


FMRI snimke 700 sudionika ovog istraživanja pokazale su da je pojačana reakcija žena na slike negativnog emocionalnog sadržaja povezana s pojačanom aktivnošću motoričkih mozgovnih područja.

Prethodna istraživanja pokazala su da žene imaju pojačanu facijalnu ekspresiju i motoričku reakciju na negativne emocionalne podražaje.

Na fMRI snimkama u ovom istraživanju može se vidjeti sličan uzorak. Jedno od mogućih objašnjenja ove pojave jest to da su žene pripremnije fizički reagirati na negativne podražaje. Drugo objašnjenje u skladu je s normativnim očekivanjima da su žene emocionalniji spol te da su bolje u izražavanju emocija, izjavila je dr. Milnik za Huffington Post.

Mozgovna područja koja se aktiviraju emocionalnim podražajem
 
FOTO: Huffington Post 

Crvene i žute mrlje prikazuju područja u mozgu koja se aktiviraju tijekom emocionalnog podražaja. Zelene mrlje prikazuju mozgovna područja koja se tijekom emocionalnog podražaja aktiviraju samo kod žena.

Novi podcast analizira financijske navike studenata, a uz učenje o financijama možete osvojiti i novčane nagrade


Rezultati ovog istraživanja zacijelo će pomoći znanstvenicima u razumijevanju spolnih razlika kod neuropsihijatrijskih stanja te će možebitno poboljšati mogućnosti liječenja.

Žene imaju veću vjerojatnost za razvoj depresije, anksioznosti i posttraumatskog stresnog poremećaja, a ta su stanja uzrokovana poremećajem emocionalne regulacije. Nadamo se da će razumijevanje uzajamne veze specifičnih načina emocionalne obrade kod žena i muškaraca biti važan korak prema rasvjetljavanju mehanizama koji uzrokuju upravo te poremećaje, izjavila je dr. Milnik.

Rezultati ovog istraživanja objavljeni su u časopisu Journal of Neuroscience.

IZVOR: HUFFINGTON POST
FOTO: ARTICLES LATIMES