Nova studija otkriva: ovisnost o internetu mijenja mlade na neurološkoj razini
U istraživanjima se koristila funkcionalna magnetska rezonanca (fMRI) kako bi se pregledala funkcionalna povezanost dijelova mozga sudionika s ovisnošću o internetu, za vrijeme odmaranja te tijekom izvršavanja zadatka.
U istraživanjima se koristila funkcionalna magnetska rezonanca (fMRI) kako bi se pregledala funkcionalna povezanost dijelova mozga sudionika s ovisnošću o internetu, za vrijeme odmaranja te tijekom izvršavanja zadatka.
Nedavno istraživanje, koje su proveli istraživači UCL-a (University College London), otkrilo je da adolescencija s ovisnošću o internetu prolazi kroz promjene u mozgu koje bi mogle dovesti do još većeg ovisničkog ponašanja. Istraživanje je objavljeno u PLOS Mental Health.
S obzirom na sve veću dostupnost pametnih telefona i prijenosnih računala, ovisnost o internetu postaje sve veći problem diljem svijeta. Ovisnost o internetu definirana je kao nesposobnost osobe da odoli porivu za korištenjem interneta, što negativno utječe na njihovo psihološko blagostanje, kao i na njihov društveni, akademski i profesionalni život.
Studija je obuhvatila 12 članaka, koji su istraživali 237 mladih osoba u dobi od 10 do 19 godina s formalnom dijagnozom ovisnosti o internetu, između 2013. i 2023. godine. U istraživanjima se koristila funkcionalna magnetska rezonanca (fMRI) kako bi se pregledala funkcionalna povezanost dijelova mozga sudionika s ovisnošću o internetu, za vrijeme odmaranja te tijekom izvršavanja zadatka. Učinci ovisnosti o internetu vidjeli su se u različitim neuronskim mrežama u mozgu adolescenata.
Primijećena je mješavina povećane i smanjene aktivnosti u dijelovima mozga koji su aktivirani tijekom odmora. U međuvremenu, zabilježen je i opći pad funkcionalne povezanosti u dijelovima mozga koji su uključeni u aktivno razmišljanje. Te promjene pokazale su se kao uzrok ovisničkog ponašanja kod adolescenata, kao i promjena ponašanja povezanih s intelektualnom sposobnošću, fizičkom koordinacijom, mentalnim zdravljem i razvojem.
Voditelj istraživanja je student magisterija Max Chang s UCL-a (Great Ormond Street Institute for Child Health).
„Adolescencija je ključno razvojno razdoblje tijekom kojeg ljudi prolaze kroz značajne promjene u biologiji, kogniciji i osobnosti. Kao rezultat toga, mozak je posebno ranjiv na porive povezane s ovisnošću o internetu tijekom ovog razdoblja, poput kompulzivne upotrebe interneta, žudnje za korištenjem miša ili tipkovnice i konzumiranja medija.” – rekao je Max Chang.
„Dakle, rezultati našeg istraživanja pokazuju da to može dovesti do potencijalno negativnih promjena u ponašanju i razvoju koje bi mogle utjecati na život adolescenata. Na primjer, oni se mogu boriti s održavanjem odnosa i društvenih aktivnosti, lagati o internetskoj aktivnosti i doživljavati nepravilne prehrambene navike i poremećaje spavanja.” – dodao je Max Chang.
Međutim, Ured za komunikacije (Ofcom) je otkrio da od 50 milijuna korisnika interneta u Ujedinjenom Kraljevstvu, preko 60% njih tvrdi da njihova upotreba interneta ima negativan utjecaj na njihov život – poput kašnjenja ili zanemarivanja obveza.
„Nema sumnje da internet ima određene prednosti. Međutim, kada počne utjecati na naš svakodnevni život, to je problem.” – izjavila je starija autorica studije Irene Lee.
„Preporučujemo da mladi postave razumna vremenska ograničenja za svoju dnevnu upotrebu interneta i osiguraju da su svjesni psiholoških i društvenih implikacija provođenja previše vremena na mreži.” – dodala je.
Max Chang je također istaknuo važnost uloge roditelja u prevenciji ovisnosti o internetu. Prema njegovim riječima, roditelji koji su svjesni ranih znakova i početka ovisnosti o internetu, mogu učinkovitije upravljati vremenom provedenim pred ekranom, impulzivnošću i minimizirati faktore rizika povezane s ovisnošću o internetu. Ovakav pristup može uvelike pridonijeti prevenciji i smanjenju problema ovisnosti o internetu među adolescentima.