Kako se riješiti umora i nedostatka energije za vrijeme studiranja?
U današnjem užurbanom svijetu, mnogi se suočavaju s umorom i nedostatkom energije, što otežava ispunjavanje svakodnevnih obaveza. U nastavku donosimo nekoliko savjeta koji mogu pomoći u borbi protiv kroničnog umora i povećanju energije.

U današnjem užurbanom svijetu, mnogi se suočavaju s umorom i nedostatkom energije, što otežava ispunjavanje svakodnevnih obaveza. U nastavku donosimo nekoliko savjeta koji mogu pomoći u borbi protiv kroničnog umora i povećanju energije.
Umor, nedostatak energije i volje za obavljanje svakodnevnih obaveza česta su pojava u današnjem užurbanom svijetu. Iz dana u dan se borimo da ispoštujemo raspored koji je uglavnom uvijek prepun obveza i planova. Stižu nam duži dani pa će to stanje biti još napetije i izazovnije. Uz predavanja, učenje, pisanje seminara, druženja tu je često i studentski posao jer nam stanje na studentskom bankovnom računu ne dozvoljava da baš ništa ne radimo. I onda se dogodi da umorni idemo na spavanje, a umorni i ustajemo. Većinu dana se osjećamo iscrpljeno i jedva čekamo opet doći do kreveta. Zato ti donosimo nekoliko savjeta koji će ti pomoći da se riješiš kroničnog umora i nedostatka energije.
Jedi redovito i manje obroke
Vjerojatno ti se u većini dana u tjednu događa da jedeš usput, nešto iz pekare ili da poneki obrok i preskočiš. Kad odeš do menze onda jedeš brzo jer te već čeka iduća obveza i nakon toga osjećaš se još teže. Kvaka je u tome da pokušaš jesti redovite, manje obroke i da jedeš polako. Ovisno o svom životnom rasporedu, pokušaj dva-tri tjedna staviti fokus na prehranu i vidjet ćeš koliko će ti taj balans pomoći da se bolje osjećaš.
Ne trebaš kupovati neke skupe preparate i dodatke prehrani jer koji student ima novca na svom studentskom računu za to, nego biraj među ponuđenim u menzi, hranu koja je nutritivno bogatija i lakša (umjesto krumpirića uzmi za prilog povrće, uzmi voće ili jogurt za međuobrok, ne jedi kasno navečer).
Pokreni se
Možda ti je u stanju umora i nedostatka energije, vježbanje ili bilo kakva fizička aktivnost zadnja stvar na pameti, ali vjeruj da ti upravo to najbolje podigne nivo energije. Nakon obroka prošetaj i kreni redovito vježbati jer će ti to dugoročno donijeti više energije za obavljanje svakodnevnih poslova. Čak i 15 minuta šetnje čini čudo, a ne košta te baš ništa.
Manje kave ili kofeina iz drugih izvora
Većina nas u stanju umora i pospanosti prvo poseže za kavom, čajevima s kofeinom ili energetskim pićima, a često to ne pomogne. Možda već imaš previše kofeina u organizmu pa probaj regulirati količinu koju konzumiraš na dnevnoj bazi.
San pravednika
Kad u danu trebamo više vremena, najčešće ga otkidamo od sna i to je kardinalna greška. San je toliko dragocjen našem organizmu za normalno funkcioniranje da je to čudo. Vjerojatno znaš da kad se naspavaš možeš sve. Stoga pokušaj onda urediti svoj ritam spavanja, da okvirno ideš leći i ustaješ u isto vrijeme. Izbjegavaj stres, nađi neki svoj način opuštanja kad ti je previše svega, čitaj, druži se s prijateljima, slušaj glazbu, radi nešto što te odmara (možda i neki hobi koji možeš i unovčiti pa ujedno podebljaj stanje na svom studentskom bankovnom računu).
Pij puno vode
Nećemo pisati o važnosti pijenja vode jer već sve znaš, ali uzmi bocu vode i nosi je sa sobom svugdje. Često nam je umor zapravo posljedica dehidracije. Stekni naviku pijenja vode kroz dan.
Umor i nedostatak energije uglavnom su posljedica manjka sna, nebalansirane prehrane i stresa, a druge životne okolnosti i naše navike ne idu u prilog rješavanju ovih problema. Isprobaj ove savjete i vrati živost svom životu.