Elektricitet u kosi i odjeći – evo kako ga se riješiti!
Stigla nam je zima i s njom i vječni problem – elektricitet u kosi i odjeći. Doslovno kao da iskre frcaju iz svega što na sebi dotakneš. Ali mi ti donosimo nekoliko savjeta kako tome stati u kraj!
Stigla nam je zima i s njom i vječni problem – elektricitet u kosi i odjeći. Doslovno kao da iskre frcaju iz svega što na sebi dotakneš. Ali mi ti donosimo nekoliko savjeta kako tome stati u kraj!
Stigla nam je zima i s njom i vječni problem – elektricitet u kosi i odjeći. Razlog tomu su nagle promjene temperature i suhi zrak zbog grijanja. Doslovno kao da iskre frcaju iz svega što na sebi dotakneš. Ali mi ti donosimo nekoliko savjeta kako tome stati u kraj – bez da trošiš skromne zalihe novca na svom studentskom bankovnom računu.
Krenimo s kosom. Spremi u ladicu plastični češalj ili četku, neka čeka ljepše vrijeme. Treba ti četka koja ima gumirane zupce. Dobar saveznik u borbi protiv elektriciteta jesu i ulje ili lak za kosu. Doslovno nakon sušenja nanesi na dlanove par kapi ulja (možeš i maslinovo jer je zdravo za kosu) i prođi prstima preko vrhova. Ako ne voliš lak na kosi, možeš njime malo pošpricati četku i tako se počešljati – upalit će!
A kad je u pitanju odjeća – najbolji i najjeftiniji trik kako izbjeći pucketanje zbog elektriciteta i „lijepljenje“ odjeće uz tijelo jest da namažeš ruke bilo kakvom kremom (za lice, tijelo, itd.) i prođeš lagano kroz unutrašnjost majice ili veste. Nekakvu kremu sigurno imaš doma tako da nećeš morati trošiti novac sa svog studentskog računa.
Ono što bi također bilo poželjno tijekom ovih zimskih mjeseci i što definitivno doprinosi smanjenju elektriciteta jest ovlaživanje zraka u studentskoj sobi ili stanu. I ne treba ti za to skupi difuzor. Možeš jednostavno tijekom dana ostaviti mokru robu da se suši u prostoriji u kojoj najviše boraviš. Možeš i staviti posudu s vodom na radijator. Ako živiš u stanu, prokuhaj malo vode na štednjaku (ako u nju dodaš naranče ili mandarine, dobit ćeš i ugodan miris). I ono što je li lijepo i pomaže kod održavanja zdrave razine vlažnosti su – sobne biljke. Dakle, ako nemaš nikakvu biljku u stanu, za nju vrijedi izdvojiti koji euro sa studentskog bankovnog računa. Uljepšat će prostor i poboljšati kvalitetu zraka!
Vlažnost zraka je jako važna i za zdravlje! Suhi zrak može uzrokovati infekcije sinusa i dišnog sustava, alergije, astmu i glavobolje. Vlažan zrak potiče rast plijesni, povećava rizik od bolesti i može otežati disanje. Bitan je balans.
A evo i kako možeš provjeriti kvalitetu zraka u prostoru bez skupih uređaja. Uzmi čašu za vodu, ubaci dvije-tri kocke leda, ulij vodu i promiješaj. Pričekaj nekoliko minuta pa se baci na „proučavanje“. Ako je čaša izvana suha, zrak je presuh. Ako su se krenule stvarati kapljice na vanjskoj strani čaše – vlažnost zraka je visoka. Ako se čaša samo orosila – zrak je dobar! Sad sve znaš pa se potrudi da zrak koji dišeš bude što kvalitetniji.