Žene sve zainteresiranije za tehničke studije te brže i bolje završavaju studij
Dosad su tehnički studiji više privlačili interes muškaraca nego žena, no to se u posljednje vrijeme promijenilo.
Dosad su tehnički studiji više privlačili interes muškaraca nego žena, no to se u posljednje vrijeme promijenilo.
Dosad su tehnički studiji više privlačili interes muškaraca nego žena, no to se u posljednje vrijeme promijenilo.
Prema izjavi prof. dr. sc. Mislava Grgića, dekana Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, interes žena za studijima u području tehničkih znanosti sve više raste.
Na FER-u se, ističe Grgić, u posljednjih nekoliko godina, uočava blagi porast interesa žena za upisom fakultetskog preddiplomskog studija.
– Broj studentica koje upisuju dodiplomski/preddiplomski studij FER-a od 1990. godine do danas iznosi oko 15%. U posljednjih nekoliko godina taj postotak lagano se približava prema 20%. Što se pak tiče asistenata i znanstvenih novaka, koji su ‘regrutirani’ iz redova najboljih diplomiranih inženjera ili magistara inženjera, a koji su zaposleni na FER-u, među njima imamo 23% žena. Vjerujem da nije potrebno posebno napominjati da studentice, u prosjeku, nešto brže završavaju studij, a pri tome ga završavaju i s nešto višom prosječnom ocjenom od svojih kolega studenata, muškaraca – napominje dekan Grgić.
U prilog ovoj tezi ide i velik interes maturantica sa šibenskog područja za šibenski dislocirani preddiplomski Studij energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora Sveučilišta u Zagrebu, koji prve studente prima ove jeseni. Riječ je o politehničkom studiju čiji su osnivači zagrebački FER i FSB, a koji će kroz nastavni program obuhvatiti s jedne strane discipline koje se provode na FER-u, dakle elektrotehniku, računarstvo te informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, po čemu je FER prepoznatljiv i najbolji u Hrvatskoj, a s druge strane kompetencije i ekspertize Fakulteta strojarstva i brodogradnje.
Šibenčanki Josipi Rak, maturantici Gimnazija Antuna Vrančića u Šibeniku, studij energetike prvi je izbor.
– Potražnja za energijom u svijetu raste, jednako kao i potražnja za stručnjacima na tom području. Ovaj je studij, stoga, privlačan svim mladim ljudima koje zanima energetika, ali i koji su stekli određene vještine iz matematike i fizike. Osim toga, poslodavci su počeli iskazivati interes za zapošljavanje takvog kadra – kaže nam Josipa Rak, također navodeći kako sama činjenica da iza šibenskog studija stoje zagrebački FER i FSB garantira kvalitetu studijskog programa.
Njezino mišljenje dijeli i školska kolegica Lucija Orlović, koja će također u srpnju prijaviti upis na studij energetike.
– Mislim da nakon ovog studija nikome neće biti problem naći posao. Na faks ću se pokušati upisati upravo zato što je riječ o perspektivnom području – napominje Lucija, dodajući kako se iz ovog projekta, ali i niza drugih, vidi kako se Šibenik otvorio za mlade.
Šibenski studij privlačan je i zbog objektivne potrebe za kadrovima koji će raspolagati znanjima s područja energetike. Fakulteti koji pripadaju tehničkom području općenito imaju izvrsnu suradnju s privredom jer tu tradiciju njeguju već desetljećima, napominje dekan FER-a Mislav Grgić.
Šibenik će novim Studijem energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora dobiti najbolju infrastrukturu/laboratorije, a prostor će osigurati Grad Šibenik, dok će upravo nastavnici dvaju fakulteta, FER-a i FSB-a, predavati skorašnjim prvim brucošima Studija u Šibeniku.