Više od 4300 djece ima potrebu za potpomognutom komunikacijom: manjak radnika na ovom području
Stručnjaci upozoravaju da nedostaje radnika iz područja potpomognute komunikacije, a da su potrebe za time sve veće.
Stručnjaci upozoravaju da nedostaje radnika iz područja potpomognute komunikacije, a da su potrebe za time sve veće.
Potpomognuta komunikacija jedno je od brzorastućih područja pogotovo u posljednjih 10 godina. Međutim, stručnjakinja Jasmina Ivšas Pavliša s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta upozorava da postoji manjak radnika na tom području.
„Osim općenito premalog broja stručnjaka, nedostaje stručnjaka koji se cjeloživotno usavršavaju i stječu specijalizirana znanja iz potpomognute komunikacije. Riječ je o specifičnom području koje zahtjeva znanje o komunikaciji, jeziku, tehnologiji, o razvojnim osobitostima djece s teškoćama u razvoju, ali i vrijeme za pripremu.“ – rekla je Ivšas Pavliša prema Hini.
Poražavajući podaci
Diljem svijeta studeni se obilježava kao međunarodni mjesec svjesnosti o potpomognutoj komunikaciji. Osobe s raznim poremećajima, poput onih iz spektra autizma, osobe s cerebralnom paralizom, intelektualnim teškoćama ili drugi trebaju visokotehnološka sredstva komunikacije.
Tehnološka sredstva komunikacije
U Hrvatskoj korisnici sami moraju plaćati visokotehnološke uređaje, što zahtijeva poveće svote novca.
Ivšas Pavlišta istaknula je još jedan od problema u Hrvatskoj, a to je da stručnjacima nedostaje vremena za izradu komunikacijskih ploča, knjiga ili mapa za visokotehnoloske uređaje.
Međunarodni mjesec svjesnosti
Jedan od ciljeva obilježavanja ovog događaja jest ukidanje predrasuda. Ovaj događaj organizira se još od 2007. godine kada ga je potaknula organizacija ISAAC (International Society for Augmentative and Alternative Communication) – promiče različita sredstava i strategije potpomognute komunikacije koja bi njenim korisnicima mogla olakšati svakodnevni život.