Studenti i srednjoškolci otkrivaju iskustva obavljanja prakse: „Većina toga ide preko veze”
Poznato je da se studenti i srednjoškolci nerijetko susreću s poteškoćama u pronalasku prakse. Na praktikantske pozicije, tvrde naši sugovornici, uzimaju se osobe preko veze, a oni koji uistinu žele raditi – ostaju zakinuti za adekvatnu plaću, ali i iskustvo.
Poznato je da se studenti i srednjoškolci nerijetko susreću s poteškoćama u pronalasku prakse. Na praktikantske pozicije, tvrde naši sugovornici, uzimaju se osobe preko veze, a oni koji uistinu žele raditi – ostaju zakinuti za adekvatnu plaću, ali i iskustvo.
Nedostatak odgovarajuće prakse vidljiv je, u konačnici, iz nedostatka učenikovih ili studentovih sposobnosti da svoj posao odradi na najbolji mogući način jednom kada se nađe na radnom mjestu. U razgovoru sa sveukupno petero ljudi koji su dobili priliku za odrađivanje studentske, ali i srednjoškolske prakse otkrili smo s kakvim su se situacijama pritom susretali.
Prije svega, rekli su nam je li im bilo teško naći praksu i zašto.
– Bilo je teško naći praksu. Gledao se prosjek ocjena, a rečeno nam je na faksu da ocjene nisu bitne, da je bitno sve samo položiti.
Dvoje sugovornika izjasnilo se da im je bio problem pronaći praksu jer su hoteli za koje su se prijavljivali bili puni ili nisu uopće primali praktikante. S druge strane, postoje i oni kojima nije bilo teško naći praksu jer je nisu morali tražiti sami:
– Nije jer su mi starci sredili.
Upitali smo sugovornike i na koje su načine uopće došli do prakse pa su nam neki otkrili da su do nje došli zbog preporuke prijatelja, preko veze ili u nekom manjem hotelu/hostelu tako što su, kako kažu, otišli u najgore od njih gdje godišnje dođe deset ljudi. Neki čak nisu sigurni kako su je uspjeli dobiti.
– Dobio sam praksu u drugom udaljenijem gradu, u drugoj firmi. Primili su me samo zato što sam im rekao da ću si unajmiti stan da mi ne plaćaju putne troškove.
– Treba dobra veza da se potpiše praksa bez rada. U principu vas svi žele maksimalno iskoristiti dok vas država plaća.
– Potpisi se dobivaju ako znaš kamo treba ići.
– Priprema, naravno. Naučite biti odgovorni u poslu koji radite i priprema vas za samostalni rad.
– U mom slučaju me praksa nije skroz pripremila za posao jer sam više radio u uredu nego na terenu.
– Samo kada sam radila na recepciji.
– U jednu ruku na praksi vidiš kako stvari funkcioniraju negdje, a s druge strane i ne baš jer ne radiš puno toga. Ovisi zapravo na kojem si radnom mjestu.
– Možda osnove, ali većinom ne jer se mentorima ne da objašnjavati i pošalju nas da čistimo i peremo umjesto da nam pojasne ono što trebaju.
– Praksa je u redu. Ne može se posao naučiti u godini stažiranja, ali pomogne vam dosta. Problem je jedino što su u našoj državi odnosi na relaciji poslodavac i zaposlenik loši. Država omogućava poslodavcu više prava te je u startu zaposlenik zapostavljen, prvenstveno zbog zdrave komunikacije, a o plaćanju da ni ne pričam.