Pomaganjem drugima, pomaganje sebi: „Volontiranje mi je pomoglo da se nosim s vlastitim stresom i tjeskobom."
„U početku nisam znala što mogu očekivati od volontiranja, ali shvatila sam da nije samo o pomaganju drugima – pomoglo je i meni."
„U početku nisam znala što mogu očekivati od volontiranja, ali shvatila sam da nije samo o pomaganju drugima – pomoglo je i meni."
Za mnoge mlade ljude, volontiranje u humanitarnim akcijama postaje način da pronađu smisao u vlastitom životu i prevladaju vlastite unutarnje borbe. Kroz pomoć drugima, mnogi otkrivaju da im to daje osjećaj postignuća, vrijednosti i povezanosti, što značajno utječe na njihovu emocionalnu stabilnost i mentalno zdravlje.
„Volontiranje mi je pomoglo da se nosim s vlastitim stresom i tjeskobom. Kada se usmjerim na pomoć drugima, zaboravim na vlastite brige i osjećam se kao da doprinosim nečemu većem od sebe.", izjavio je Antonio, 22-godišnji student ekonomije.
„Ponekad je teško gledati teške situacije, ali kad vidim zahvalnost i promjene koje donosi naša pomoć, osjećam da se moj život dobija na težini i smislu.”, dodaje.
U svjetlu svakodnevnih stresova i izazova modernog života, volontiranje nudi jedinstvenu priliku za izlazak iz vlastite zone komfora i susret sa stvarnim, svakodnevnim problemima drugih.
„U početku nisam znala što mogu očekivati od volontiranja, ali shvatila sam da nije samo o pomaganju drugima – pomoglo je i meni. Kada sam sudjelovala u akcijama za prikupljanje hrane i odjeće za siromašne, svaka osoba kojoj sam pomogla donijela mi je osjećaj smirenosti i ispunjenja. Nikada nisam shvaćala koliko duboko to može utjecati na mentalno zdravlje. Svaki put kad sam vidjela zahvalne ljude, osjećala sam se manje tjeskobno.", priča Tea, 22-godišnja studentica.
„Kad sam prvi put volontirao u humanitarnoj akciji za pomoć obiteljima pogođenim potresom, nisam znao što me čeka. Isprva je bilo emocionalno teško gledati ljude koji su izgubili toliko toga, ali s vremenom sam shvatio koliko je važno biti tu za druge. Pomaganje me je smirilo i usmjerilo moj fokus na pozitivne dijelove života.", kaže Luka, 25-godišnji student.
„Na početku sam imala pomalo negativnu predodžbu o tome kako bi volontiranje moglo utjecati na mene. Međutim, kako sam provodila više vremena s osobama koje su u teškoj životnoj situaciji, počela sam primjećivati kako se moje emocionalno stanje mijenja. Pomaganje starijim ljudima, slušanje njihovih priča i zajedničko smijanje – to mi je donijelo osjećaj ispunjenosti i unutarnje smirenosti. Mentalno mi je bilo lakše nositi se s vlastitim stresom jer sam osjećala da dajem dio sebe i to se uvijek vraća kao pozitivan osjećaj.", priznaje Maja.
Za mnoge mlade ljude, volontiranje u humanitarnim akcijama postaje više od samo dobra volje – to je prilika za emocionalnu regeneraciju i psihički balans. Sudjelovanje u pomoći drugima često je upravo ono što mladima pomaže da se nose sa stresom, anksioznošću i izazovima koje donosi svakodnevni život. Kroz volontiranje ne samo da pomažu drugima, već se često emocionalno obogaćuju, što im omogućuje da se osjećaju povezani s drugim ljudima, a time i s vlastitim životom na dubljoj razini.