LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Rezultati anketnog istraživanja

O čemu ovisi ostanak mladih u Hrvatskoj?

Savjet za mlade Vlade RH proveo je istraživanje o životnim uvjetima i prilikama za mlade koji žive u ruralnim i udaljenijim područjima.

Savjet za mlade Vlade RH proveo je istraživanje o životnim uvjetima i prilikama za mlade koji žive u ruralnim i udaljenijim područjima.

Savjet za mlade Vlade Republike Hrvatske proveo je anketno istraživanje pod nazivom: Životni uvjeti i prilike za mlade u ruralnim i udaljenim područjima RH. Istraživanje je provedeno na uzorku od 366 mladih u dobi od 18 do 30 godina.

Naglasak istraživanja bio je na kvaliteti života, migracijskim namjenama te razvojnim perspektivama ruralnih i udaljenih područja. Rezultati istraživanja pokazali su da više od polovice mladih, njih 59,8 posto smatra da je infrastruktura loša i da je nužno unaprijediti cestovni promet. Razlog tome leži u činjenici da mladi u ruralnim i udaljenijim područjima najčešće koriste osobni automobil (38,9 posto), autobus (25,4 posto), vlak (21,3 posto) kao prijevozno sredstvo za odlazak u školu, na fakultet ili posao. Istraživanje je, osim prometa, ispitivalo i stambeno pitanje mladih.

Ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić: „Promjene će vratiti mlade“



Od 366 ispitanika, njih 73,6 posto živi u mjestu prebivališta, a  njih 34,5 posto namjerava se iseliti tijekom iduće 3 godine, od toga njih 42,8 posto u drugu županiju, 30,8 posto u drugo naselje iste županije i 26,4 posto u inozemstvo. Od preostalih 26,4 posto mladih koji žive izvan mjesta prebivališta, njih 46,2 posto ne planira povratak u mjesto prebivališta. Oni mladi koji bi se vratili, njih 20,55 posto, kao razlog povratka navodi ističu blizinu ljudi do kojih im je stalo (24,1 posto), emotivnu povezanost s rodnim krajem (20,7 posto), kvalitetu života i riješeno stambeno pitanje (oboje po 14,9 posto). No, emotivna povezanost neće platiti račune.

Grad koji tretira studente kao crème de la crème društva


Jedan od najvećih problema koji koči ostanak mladih u manjim, ruralnim sredinama jest ponuda poslova. Naime, mladi su na skali od 1 do 5 ponudu poslova  ocijenili s 1,76, što je slaba dvojka. Financijske usluge bile su nešto bolje s ocjenom 2,25, a iznad njih društveno-kulturni sadržaj s ocjenom 2,47. Najvišu ocjenu, 3,99, dobila je sigurnost u ruralnim i udaljenijim područjima.

Nakon analiziranja svih podataka, utvrđeno je da dugoročan ostanak mladih u RH najvećim dijelom leži u osiguravanju ovih prioriteta: odgovarajuće radno mjesto, visina plaće, infrastruktura (negospodarska, a zatim gospodarska), povoljna stambena politika i drugi.

IZVOR: SAVJET ZA MLADE VLADE REPUBLIKE HRVATSKE- PR
FOTO: PIXABAY