Konferencija: Kako mladi mogu doprinijeti provedbi EU politika i koja je uloga mladih u oblikovanju EU politika?
Nezaobilazne teme bit će Garancija za mlade i strukturirani dijalog, ali razgovarat će se i o drugim primjerima uključivanja mladih u oblikovanje i provedbu politika.
Nezaobilazne teme bit će Garancija za mlade i strukturirani dijalog, ali razgovarat će se i o drugim primjerima uključivanja mladih u oblikovanje i provedbu politika.
Konferencija pod nazivom „Kako mladi mogu doprinijeti provedbi EU politika i koja je uloga mladih u oblikovanju EU politika?” održat će se 23. siječnja u prostoru splitskog Centra za savjetovanje o karijeri (CISOK), od 9:15 do 17:30 sati, a organiziraju je udruge Cenzura plus i Info zona.
Nezaobilazne teme bit će Garancija za mlade i strukturirani dijalog, ali razgovarat će se i o drugim primjerima uključivanja mladih u oblikovanje i provedbu politika. Govornici će biti predstavnici Europske agencije za informiranje i savjetovanje mladih, Ministarstva rada i mirovinskog sustava, Ministarstva socijalne politike i mladih, slovenskog Zavoda Nefiks, CISOK-a i Mreže mladih hrvatske, a na konferenciji će sudjelovati i mladi te predstavnici organizacija civilnoga društva.
Predstavnik Zavoda Nefiks predstavit će slovenska iskustva - sa sudjelovanjem mladih u procesima donošenja odluka, učinkovitosti mjera za povećanje zapošljavanja mladih te o provedbi Garancije za mlade u Sloveniji. Predstavnici Ministarstva rada i mirovinskog sustava te Ministarstva socijalne politike i mladih govorit će o mjerama usmjerenima na skupinu NEET u Hrvatskoj, a predstavnica CISOK-a Split o važnosti institucionalnog informiranja i savjetovanja kao djelu provedbe Garancije za mlade.
Predstavnica Europske agencije za informiranje i savjetovanje mladih (ERYICA) prisutnima će se obratiti predavanjem o strukturiranom dijalogu i važnosti sudjelovanja mladih u procesima donošenja odluka na svim razinama, a predstavnici Mreže mladih Hrvatske govorit će o uključivanju mladih u procese donošenja odluka u Hrvatskoj i inicijativama o zapošljavanju mladih kao direktnom rezultatu strukturiranog dijaloga s mladima te o ulozi civilnog društva u provedbi Garancije za mlade.
Za prijavu je dovoljno do 20. siječnja na mail cenzuraplus@cenzura.hr poslati ime, prezime i naziv organizacije. Sudionicima izvan Splita bit će pokriveni putni troškovi.
Rasprava, razmjena znanja i iskustava sudionicima će pomoći u boljem razumijevanju važnosti sudjelovanja mladih u procesima donošenja odluka na svim razinama, te ojačati mlade, kako bi imali veću mogućnost sudjelovanja u strukturiranom dijalogu u budućnosti. Preporuke kreirane na konferenciji bit će predstavljene nadležnim institucijama na europskoj i nacionalnoj razini.
Konferencija je dio projekta JoiEU – Joint Citizens Action for Stronger, Citizen-Friendly Union koji je financiran kroz program Europa za građane, te se provodi u partnerstvu s 13 zemalja (EU članica: Belgija, Bugarska, Cipar, Češka Republika, Danska, Estonija, Hrvatska, Italija, Nizozemska, Rumunjska i Španjolska; Srbija kao zemlja kandidatkinja; te Albanija kao potencijalna zemlja kandidatkinja) i uključuje niz transnacionalnih rasprava koje su dostupne za praćenje na joieu.net.